13. november 2006 - 15:05Der er
2 kommentarer og 1 løsning
udskrivning af værdi fra xml
hej med jer.
på følgende linie udskriver jeg et bestemt værdi og formatere den til dansk format. <xsl:value-of select ="format-number(order/sales/@value, '###.##0,00', 'dk')"/>
det virker fint nok når xml noden findes men noden ikke findes skriver den NaN...
I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.
Slettet bruger
13. november 2006 - 15:43#1
Du kan rent faktisk fortælle den hvordan NaN (Not A Number) skal udskrives, der hvor du definerer "dk" formatet...
Alternativt kunne du jo evt. lave et check på om den findes først.
lol...det er bare <xsl:decimal-format name="dk" decimal-separator="," grouping-separator="." NaN=""/> takker for hjælpen. :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.