Avatar billede dan_n Nybegynder
14. november 2006 - 22:46 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

ændre "tekst justering" i \bibliography

Hey

Jeg har en rapport, med en litteraturliste !

Mit problem ligger i at jeg gerne på disse sider vil have teksten venstrecentreret og ikke "ligemargin" som på resten af rapporten !

Mine litteratur henvisninger bliver "trukker" ud så den fylder hele linie, hvorved der opstår store mellemrum mellem.
eks:

BYGGERI (2002).            Tre        tribuner          taget i brug,        sydtribunen færdig til    foråret.


Jeg bruger natbib og \bibliographystyle{dk-apali}

Hvordan retter jeg tekst justeringen kun på denne siden, så det ikke virker på hele rapporten ?
Avatar billede Slettet bruger
14. november 2006 - 23:11 #1
\begingroup
\raggedright % eller \RaggedRight fra ragged2e pakken, eller \sloppy
\bibliography{bibfil}
\endgroup

burde virke fint (utestet)

Det ligner lidt et problem med orddelingen. Er du sikker på at du har installeret de danske orddelingsmønstre (det har mange MikTeX brugere f.eks. ikke), eller aktiveret den danske orddeling.

/daleif
Avatar billede dan_n Nybegynder
15. november 2006 - 17:04 #2
Kanon det virkede !

hvilke pakker skal man benytte for at opnå de danske orddelingsmønstre?
Avatar billede Slettet bruger
15. november 2006 - 17:34 #3
orddelingsmønstrene skal være kompileret ind i dit latex format

Du har ikke sagt noget om hvilken distribution du anvender, så jeg kan ikke præcist sige hvad du skal gøre.

orddelingen hørende til et specielt sprog aktiveres via babel pakken.

der står noget om det i min latexbog

/daleif
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester