Avatar billede martin_shearer Nybegynder
22. november 2006 - 11:46 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Klip fast størrelse ?

Hi

er det muligt at lave sådan en slags "ramme" i 600x400 som jeg så kan holde over et stor billede og når jeg trykker der hvor jeg vil ha rammen, så klipper den det billede der er inden for rammen ?
Avatar billede hcma Novice
22. november 2006 - 12:21 #1
ja
Åbn dit billede -> klik på dit markeringsværktøj (tast M) -> i den nye værktøjslinie i toppen vælger du Style og igen Fixed size -> definer så din width + hight -> klik så (stadig med markeringsværktøjet valgt)et sted i billedet -> der er nu kommet en markering med dine valgte mål og den kan du flytte efter behag.
Så klipper du ellers bare alt det du har lyst til
Avatar billede martin_shearer Nybegynder
22. november 2006 - 12:28 #2
okay. fint nok det var også løsningen. dog er det ikke den rigtige fremgangmåde jeg selv brugte. derfor har jeg brug for hjælpe igen. mit billede jeg vil klippe i er standart størrelse: 3456 x 2304. ud af det skal jeg ende op med et billede i 600 x 400, det jeg gerne vil klippe fra billeder forgår mest i midten, så alt det uden om vil jeg gerne have væk. hvilken størrelse skal jeg klippe i, for at ende op med et billede i 600 x 400. håber du forstår mit spørgsmål.
Avatar billede martin_shearer Nybegynder
22. november 2006 - 12:31 #3
har fundet løsningen, skulle bare vælge "fixed aspect ration" i style i stedet
Avatar billede hcma Novice
22. november 2006 - 12:33 #4
takker for point  :o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester