En komponent er jo i princippet bare et stykke kode også.
Så selvom jeg ikke selv har prøvet det, så er den logiske forklaring da et ja. Men det kræver sansynligvis SINDSYGT meget kode, og vil virke EKSTREMT uoverskueligt at gøre i ASP for mig.
Men jo, ligesom du også kan uploade filer i ASP uden brug af en komponent (Hvilket jeg har prøvet og fik til at virke efter lang tid), så kan du nok også lave noget E-Mail kode som kan gøre hvad du ønsker.
Men jeg vil tro det er et stort projekt at give sig i kast med!
Ja, men det er jo komponenter. Ville han jo ikke i krig med! Tror nu også det er den bedste løsning, hvis man kan finde en udbyder der har eller vil have det installeret på sin server!
det ville være skønt at kunne slippe for at være afhængig af de komponenter fra udbyderen, de fleste har Jmail, men kun i den version uden POP3.
det kunne jo være en spændende opgave at lave det i ren ASP
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.