Avatar billede herch Nybegynder
14. december 2006 - 15:04 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

VBA - starte PowerPoint *.pot med autonew

I Off. XP har jeg lavet en PowerPoint-skabelon, som skal bruges af andre. Skabelonen har en dialogboks, som skal bruges i forbindelse med at man laver en præsentation.
Jeg har forsøgt med et modul "Autonew", men starter ikke automatisk, når man vælger filen i stifinder.
14. december 2006 - 15:15 #1
AutoNew eksekveres når der oprettes et nyt dokument.

AutoOpen eksekveres når et dokuemnt åbnes.
Avatar billede herch Nybegynder
14. december 2006 - 15:37 #2
Yes - det ved jeg godt - og her skal der startes et nyt dokument via Autonew.
Men Autonew fungerer ikke - den kører ikke modul aotumatisk??
Hvad kan jeg have gjort forkert?
Avatar billede kedde65 Praktikant
14. december 2006 - 18:40 #3
Måske står makro sikkerhed til høj, stil den på mellem og prøv at genstarte din Power Point applikation.

ck@officekonsulenterne.dk
/Christian
Avatar billede herch Nybegynder
15. december 2006 - 11:47 #4
Nej - jeg har edda sat sikkerhed til lav, men hvis pp-filen skal startes fra stifinder, bliver autonew ikke startet.
Avatar billede supertekst Ekspert
15. december 2006 - 14:45 #5
Hvad er formålet med den dialogboks, som du nævner?
Avatar billede herch Nybegynder
15. december 2006 - 14:48 #6
Brugerne skal angive deres billed-drev - herefter bliver alle grafikfiler vist, som skal bruges i div. slides
Avatar billede kedde65 Praktikant
15. december 2006 - 23:02 #7
Hej

Nu har jeg gravet lidt i det. Det viser sig at Power Point ikke understøtter en AutoNew procedure. Den hedder i Power Point Auto_Open() det lidt specielle ved denne procedure er at den kun bliver kaldt, hvis den er placeret i en Power Point AddIn. Dvs. dt du gør, er at lægge din kode i power Point, gemme filen som en power Point Addin. Herefter koble din AddIn på din power Point applikation. Den vil så herefter køre, hvergang du åbner power point. Dvs. du skal lave et tjek i din kode for om det er den rigtige power point template der er ved at blive åbnet.

Vær iøvrigt opmærksom på at når du gemmer en Power Point fil som en Add-In så kan du herefter IKKE tilgå koden igen. Dvs. du SKAL gemme en kopi af dit kode i en tekstfil, så du har en backup hvis du skal lave ændringer.

Håber det gav mening, ellers så må du spørge igen :-)

ck@officekonsulenterne.dk

/Christian
Avatar billede herch Nybegynder
20. december 2006 - 13:59 #8
Det at oprette en addin fungerer fint, men jeg vil gerne have et icon i værktøjslinjen, så de kan starte macroer efter behov. Hvis jeg lægger ovennævnte på
sker der ikke noget, har det noget at gøre med det tjek der skal foretages?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester