18. december 2006 - 23:51Der er
16 kommentarer og 1 løsning
Hvad går galt? Hashtable
Hvad pokker går galt her? Jeg skal vise en arraylist, der indeholder en ordrelinie med varenr, varenavn mm.
Jeg gemmer dem så i en hashtable for at gemme i en arraylist, som jeg så kan binde til en repeater, men det dutter ikke rigtig.
Her er lidt kode: //min hashtable ArrayList NyKurv = new ArrayList(); Hashtable TempKurv; TempKurv = new Hashtable(); TempKurv.Add("VareNr", vareid); TempKurv.Add("VareAntal", strAntal); TempKurv.Add("VareEnhed", strEnhed); TempKurv.Add("VareNavn", strEnhed); TempKurv.Add("VarePris", strPris); NyKurv.Add(TempKurv); //session der indeholder arraylisten Session["Ikurv"]=NyKurv; //nu skal den så bindes til repeateren ArrayList Kurv =(ArrayList)Session["IKurv"]; vareliste.DataSource=Kurv; vareliste.DataBind();
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Tak skal du have, det funger fint nu, var simpelthen ved at få fnidder af at det ikke virkede. Prøver lige om jeg bare kan ændre over til den 'rigtige' metode, men er under voldsomt tidspres, så har faktisk endt med at gemme i en db, men det er jo meget langt fra en optimal løsning.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.