Avatar billede vat69 Nybegynder
21. december 2006 - 11:12 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Problemer med at hente dato??

hej jeg har et script som skal gå til en bestemt frame alt efter hvilken dato det er. Datoen finder scriptet ud af ved at se på datoen på den maskine som man sidder ved.

Jeg har 2 problemer. Det første er at når man f.eks har slettet sin chash og loader siden første gang kommer man til den forkerte frame, det er ikke altid samme frame så det er som om at der hentes en forkert dato ind og der er ikke noget bestemt mønster? Hvis man først har chashet swf filen ser det ud til at virke lige meget hvilken dato det er.

Det andet problem opstår i Firefox. Foruden overstående problem går den ikke vidre end til frame 19, dvs at hvis datoen er den 21 skal den gå til frame 21 men ender altid ved frame 19. Der er ingen kode i frame 19 der skulle ha indvirkning på at den skulle stoppe her ?

her er scriptet som står i min første frame der henter en dato og går til den frame som datoen passer til. Hvis det ikke er december og datoen er over den 25 er det hele sat til at gå til frame nr 2 (hvilket også virker). JEg har fået noget hjælp herinde før til dette script håber der er nogle hovder der kan hjælpe mig igen....

var goto:Array = new Array(1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25);
var nd:Date = new Date();
var d = nd.getDate();

if(nd.getMonth() == 11 && d < 25) {
    gotoAndStop(goto[d]);
} else {
  gotoAndStop(goto[1]);
}
Avatar billede _k Nybegynder
21. december 2006 - 23:13 #1
Har du en preloader i starten af din film? Hvis du ikke har, er problemet at den frame du forsøger at hoppe hen på ikke er loadet endnu og filmen derfor ikke kan hoppe derhen.
Avatar billede vat69 Nybegynder
22. december 2006 - 10:03 #2
Det har jeg ikke og det kunne helt sikkert være problemet, det virkede nemlig fint de første dage!

Jeg vil lige se om jeg har en preloader liggende men ellers kan jeg sikkert finde en herinde?
Avatar billede _k Nybegynder
22. december 2006 - 10:23 #3
Så tror jeg du har fundet problemet ;) Der ligger mange forklaringer og spm. om preloadere i dette forum. Men vend bare tilbage til denne tråd hvis der er noget du bliver i tvivl om, så tager vi den derfra.
Avatar billede vat69 Nybegynder
22. december 2006 - 11:53 #4
Jeg havde en preloader liggende jeg kunne bruge. Det ser ud til at problemet nu er løst greeat!!

Takker for løsningen som jeg ikke kunne se for bar træer.... :)
Avatar billede _k Nybegynder
22. december 2006 - 12:20 #5
Hehe - bare det er juletræer er det for årstiden perfekt ;)

Takker for pointene.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester