Avatar billede kehkeh Nybegynder
26. december 2006 - 13:37 Der er 1 kommentar

LÆsning af CDROM

Hej

Håber én kan hjælpe med et tip:

Vi har to PC'er - i det daglig e(hidtil) har der ikke være problemer med at læse CDROM'er på nogen af PC'erne.
Nu har min datter så fået Sims 2 Pets i julegave, og så kan den ene PC ikike læse CDROM'en - når den lægges i drevet kan man høre, at den "snurrer" ganske kort og så er der ellers ikke kontakt.

Jeg gjorde så det, at jeg på den "fungerende" PC brændte dataene fra CDROM'en over på en ny CD for at anvende den på den "ikke-fungernede".
Det gik godt for så vidt angår installationen, det vil sige, at den ikke-fungernede PC godt kunne læse den kopierede CDROM og installere programmet.

MEN når vi så efterfølgende vil starte Sim 2 Pets op, får vi fortsat fejl. Når vi lægger original CD'en i drevet, får vi at vide, at vi skal sørge for, at lægge SIMs 2 Pets CDROM'en i drevet, når vi lægger den kopiere CD i, får vi det samme at vide.


Har nogen en idé?

Det bedste vil naturligvis være at kunne læse den originale CDROM.

Mvh Kenneth
Avatar billede newts Nybegynder
26. december 2006 - 15:20 #1
Skift CD-ROM drevet på den defekte maskine.
Et cdrom drev læser og evt skriver ved hjælp af en lysdiode-laserlys.
Med tiden bliver den "slidt" og falder i lysstyrke.
Nogengange er den blot ude af precis fokus.
Så det billigste er at prøve at skifte drevet.
Du burde selv kunne skifte det.
Husk at sætte jumperen på den nye, lige som på den gamle.
SLAVE eller MASTER
God jul fra fyn
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester