Avatar billede x-lars Novice
27. december 2006 - 12:24 Der er 1 løsning

Computer crasher, når der klikkes på links i Internet Explorer

Hej Eksperter!

Jeg opretter kun denne tråd for at dele en erfaring - problemet har jeg fået løst!

En helt ny computer crasher, når der klikkes på links i Internet Explorer. Den booter fuldstændigt, dvs. uden at afslutte andre programmer ordentligt, kræver scandisk ved opstart oma.

Puteren blev returneret, motherboardet skiftet og harddisken med i et senere forsøg, uden resultat.

Det var først efter den tredje reparation, at der pludseligt dukkede en fejlmeddelelse op om, at fejlen tilsyneladende skyldtes drivere til det eksterne kabelmodem, et Motorola Surfboard 4200 (4100). Det lød jo umiddelbart underligt, da der normalt ikke er installeret drivere til eksterne modemer, routere m.m.

En søgning på nettet med fejlteksten gav ét enkelt hit på et amerikansk forum, hvoraf det fremgik, at det var USB-driveren til modemmet, der gav problemet - og ganske rigtigt; Modemmet havde både en RJ-45 og en USB-udgang og trak én computer på hver af disse porte.

Løsning var ganske enkelt af afinstallere USB-driveren og købe en router til at dele internet-forbindelsen! Herefter var der ingen problemer!

Udbyderen TDC Webspeed nægtede hårdnakket, at der kunne være et problem med modemmet, så derfor denne post, så andre med samme problem kunne få inspiration til løsning af et problem, der kostede mange grå hår!
Avatar billede x-lars Novice
27. december 2006 - 12:24 #1
Lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester