03. januar 2007 - 22:41Der er
9 kommentarer og 1 løsning
et al
Jeg står og skal lave en kildeliste, i bibtex, hvor jeg har flere forfattere på, vi skal lave det så vi har en fodnote der hedder:
Brix et al, Tiderne skifter: pp 211-212
jeg har en bibtex-fil og det fungerer, og jeg laver fodnoten med natbib-pakken: \footnote{ \citet{brix} pp. 211-212
hvordan fpr jeg den til at skrive et al efter brix? Hvis jeg skriver "Helle Meret Brix and Hans Christian Andersen" som author, får jeg "Brix and Andersen" i min cite, kan jeg få den til at skrive "Brix et al" istedet?
Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.
Det gør den, jeg har lige testet, hun hedder "Helle Merete Brix et al" i listen (Hvilket åbenbart er ok) og hun hedder "Brix et al" i fodnoten, så du får point.
Takker for hjælp, nu er der kun 90 sider der skal forsøges lavet til latex til i morgen...
tak for rådet mht. juratex, jeg har bare lige et problem: Jeg har fundet ud af at jeg ksal sætte \usepackage{jurabib} så sent som muligt ifht. de andre pakker, men inden \usepackage{hyperref}, men jeg får stadig en fejl: Paragraph ended before \ jb@@@cite was complete
er der nogen der ved hvad der skal gøres? Jeg skal gerne oprette endnu et spørgsmål, hvis i føler for det
Synes godt om
Slettet bruger
05. januar 2007 - 16:08#10
Det kan være en god ide at prøve at slette alle .aux filer og alle .bbl filer.
Og så genkompilere.
(der er en grund til at jeg ikke nævner hyperref i min LaTeX manual, der kommer altid al verdens underlige problemer).
Ellers tjek jurabib manualen eller søg på google groups (gerne gruppen comp.text.tex)
/daleif
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.