Avatar billede bruger2004 Nybegynder
08. januar 2007 - 20:16 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Ændre debitors indbetalingsmåde til FIK

Hej alle sammen,

Vi er nu gået over fra at bruge normale girokort som bare blev vedlagt fakturaen i kuverten til at bruge en FIK linie nederst på fakturaen mit spørgsmål går på at nu har vi flere hundrede debitor hvor inbetalingsmåden står blank er der en nem måde at få sat alle de gamle til FIK, vi har jo kun de ny oprettede som følger standard skabelonen som vi har sat til FIK.

På forhånd tak, og vi håber der en nem måde i forhold til at skulle redigere omkring 500 selv.

:)
Avatar billede mariaf Juniormester
08. januar 2007 - 21:20 #1
Generelt/Tilpasning - Datamanipulation. Kartotek: Debkart, Handling: Update
Læg to felter på: Konto og Indbetalingsmåde. Ja til fil i begge linier. Ud for linien med indbetalingsmåde skal der stå "FIK" (inkl. ") i Udtryk.
Lokalmenu/trykknap - kør, nej til at gemme.

Det er faktisk til at gå til selv om datamanipulation kan lave mange skader.
Avatar billede bruger2004 Nybegynder
09. januar 2007 - 12:48 #2
takker for hjælpen og jeg fik det til at virke.... :) så du får hermed points!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester