24. maj 2001 - 18:11Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Åbne en fil i notepad
Jeg har et program som gemmer en tekstfil, med et vilkårligt navn og i et vilkårligt bibliotek, vha. en TSaveDialog. Jeg vil meget gerne kunne åbne denne fil i Notepad, men jeg kan ikke finde ud af hvordan.
Jeg har kigget lidt på kommandoen ShellExecute, men har ikke kunnet gennemskue den, endsige få det til at virke. Jeg går ud fra at jeg kan bruge SaveDialog.Filename, som sti, men.... Jeg kan ikke rigtig få noget til at virke. Skal jeg bruge et eller andet under Uses, for at kunne bruge denne kommando, eller har jeg bare ikke fattet en meter? :-)
Hold shift nede + højreklik på den fil du vil åbne, vælg \"Åbn med...\" vælg så notepad, husk at sætte hak ved \"Brug altid dette program til at åbne filen med\".
Jeg har Uses Windows, men jeg kan ikke få det til at virke, så jeg holder mig til ShellExecute. :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.