Tja... du ville stadig være omfattet af straffeloven, hvis du bruger eller medvirker til at bruge laseren på ulovlig vis. Jeg tænker her på f.eks. hærværksbestemmelsen og voldsbestemmelserne, eller hvis du udsætter folk for fare.
har selv en 75mW grøn som kan tænde tændstikker og brænde sort elektriker tape, som også kan give støre permanent øjenskader, men skal give ca 5000,- for en håndholt infarød
Average Output Power: 500-600mW Typical Peak: 750 mW
(skal ikke ha den da den er alt for farlig og man kan jo ikke se strålen...)
Hej bare_mig Jeg undersøgte retsinfo.dk for dig. Jeg fandt dette bilag, hvor der står den aktuelle lov om lasere og andre generelle våben i Danmark. Du skal kigge under bilag 4, §4, nr. 6.
Det er forbudt uden tilladelse fra justitsministeren eller den, ministeren bemyndiger dertil, at erhverve, besidde, bære eller anvende slag- eller stødvåben, herunder knojern, totenschlægere, gummiknipler og lignende.
6) Laservåben, der er særligt beregnet til som eneste eller som en af flere våbenvirkninger at forårsage permanent blindhed på ubeskyttede øjne.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.