25. maj 2001 - 10:09Der er
19 kommentarer og 1 løsning
baggrund´s billede
jeg er ved at lave en baggrund i et table. Men det vil kun vises i Netscape og ikke i Explorer...vi kunne give Bill skylden, med er der ikke andre muligheder for at rette det..
Altså når du putter den som background så gentager den sig selv lige så mange gagne den kan indtil hele cellen/tabellen er fyldt ud. Hvis det ikke er det du vil så skal du lave billedet 600*15 eller fikse det med noget javascript.
kald mig bare en luset amatør, men der er altså et eller andet der er forkert. Det i skriver virker en gang ca. så går det galt når det gemmes og linje afstanden går amok og siden ender med at blive 3 km. høj
nå nu prøver jeg og rette så godt som jeg nu kan, og kan jo starte med <tr> øverst. Men stien er rigtig Malerkpmpaniet er mappen men jeg sætter jo tingene sammen i Dream og har derfor ikke den ringeste forstand på html. koder andet end det jeg lære hen af vejen ved at spørge om hjælp..
jeg kigger lige på det endnu en gang, tak for hjælpen
Hvis der er flere tabeller inde i den tabel med baggrundsbilledet, er man nødt til at have background=\"\" i alle tabellerne for at netcsape magter at vise det rigtigt. (I hver celle i den nye tabel vil den bare starte baggrundsbilledet forfra! fx.
Ups den nestede tabel slutter ikke det! - Men 7 linier længere nede!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.