Avatar billede den-evil Nybegynder
23. januar 2007 - 14:15 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Noget ala denne effekt

Hey Flash Xpertz....

en effekt der minder om denne top :  www.marginal.dk

Hvordan laves det lige med stregerne, og boksene, Gerne med Actionscript!
Avatar billede den-evil Nybegynder
24. januar 2007 - 10:42 #1
Slet ingen der kan hjælpe?? Smider gerne den op til 200 point
Avatar billede larsholmgaard_dk Nybegynder
24. januar 2007 - 14:07 #2
Arrhh... det er verdens ældste, mest slidte, triste og trætte flasheffekt, som der findes hundredevis af tutorials til rundt omkring på nettet - hvad med bare at lade billederne fade over i hinanden eller selv finde på noget lidt mere spændende?
Avatar billede den-evil Nybegynder
24. januar 2007 - 14:22 #3
I know, grimmeste effekt! :)
Men ikke mig der ønsker det, en af mine venner...

Det er vel noget med noget Random Movement med Actionscript?
Det jeg er mere i tvivl om er de bokse der vokser, og bliver mindre igen, How do you do that with AS ?

Det med billederne bruger jeg XML til at hente ind...
Avatar billede larsholmgaard_dk Nybegynder
24. januar 2007 - 14:25 #4
:-)

Jeg tror ikke denne effekt normalt bliver lavet med AS, men bare simple tweens, der looper. Husk at lave effekten i 12 fps, så bliver den mest ... original! ;-)
Avatar billede den-evil Nybegynder
24. januar 2007 - 14:31 #5
Hehe, ja, så bliver det da ekstra kønt ;)

Nå, tror sq jeg foreslår at lave noget andet, anyway, tak for din tid, så hvis du bare lige vil smide et svar
Avatar billede larsholmgaard_dk Nybegynder
24. januar 2007 - 14:36 #6
Hehe... :-)

Ok, Jeg lægger et svar, men skru lige ned for pointantallet - 90 point for at skyde din idé i sænk er vist lidt i overkanten. :-))
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester