Avatar billede muddyw. Praktikant
29. januar 2007 - 12:17 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Fra pc-monitor til TV

Jeg har noget video på min pc jeg gerne vil se på mit fladskærms-tv - hvordan skifter jeg over fra monitor til tv?? - på min kærestes bærbare trykker man bare på et tast og så skiftes der, men det er der ikke på min stationære. Jeg kører Win XP og har et NVIDIA GeForce 7950 GT skærmkort(jeg ved godt hvilke ledninger/udgange jeg skal bruge).
29. januar 2007 - 12:50 #1
... bør kunne gøres med den rigtige skærmkortdriver indlæst...
Avatar billede mcgoat Nybegynder
29. januar 2007 - 12:52 #2
Højreklik på skrivebordet->Egenskaber->

Indstillinger, eller andet sted du kan sætte op til Klon?
Avatar billede jtm Nybegynder
29. januar 2007 - 12:53 #3
prøv og gå ind på egenskaber for skærm -> indstillinger -> avanceret
nu ved jeg ikke lige hvordan det så ser ud med dit grafikkort, men du har sikkert et faneblad der hedder skærme, her kan du så ændre output skærm vil jeg mene :)
Avatar billede muddyw. Praktikant
07. februar 2007 - 00:42 #4
jeg kan ikke få det til at virke - men har fundet mit gamle tv-tool frem igen ;-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB