Avatar billede summerfun Nybegynder
04. februar 2007 - 15:14 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Køb af ram til nyt bundkort

Hej alle!
Jeg har lovet min lille bror nogle nye ram i fødselsdagsgave,
men kan ikke helt finde udad hvad jeg skal købe.

Det skal være 2*1GB og han har dette bundkort (asrock conroe945)
http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=ConRoe945G-DVI

der står at det kun understøtter 533/667 ram bus.

Alle forslag er velkommen.

På forhånd tak
Rasmus
Avatar billede fluse Nybegynder
04. februar 2007 - 15:20 #1
http://www.edbpriser.dk/Products/Listprices.asp?ID=138806

Det her er de billigste jeg kunne finde der passer =)
2x1 gb kingston (så en fornuftig kvalitet) til 1200kr.

Fluse
Avatar billede summerfun Nybegynder
04. februar 2007 - 15:50 #3
Tak for ideerne indtil videre, jeg ved ikke om jeg skulle ha nævnt at det er til en computer der skal spilles på,

Core 2 Duo E6400
Gforce 8800 Gts
bundkort kender i jo.

de kingston ram ser fine ud, men ville min bror få meget mere for pengene ved evt.
at smide lidt flere penge?

Det er jo ikke altid det "smarteste" at købe det billigeste.

På forhånd tak
Avatar billede fluse Nybegynder
04. februar 2007 - 15:57 #4
Det kommer an på om maskinen skal overclockes eller ej. Hvis ikke, er der ikke rigtig noget at hente ved at tage hurtigere ram, da pc2-4200/4300 faktisk er hurtige nok til at udnytte system fuldt ud.

Der hvor der kan være lidt at hente er på CAS latency og timings, men så skal vi op i en helt anden prisklasse. så højt op at det nesten bedere kan betale sig at købe 4gb af de kingston ram. hehe

De her fra corair har bedere CL og timings en dem fra kingston og er kun lidt dyere.
http://www.edbpriser.dk/Products/Listprices.asp?ID=158886

Hvis der skal overclockes, eller hvis der godt vil ofres lidt på det, for at få super timings/CL og lidt lir med i købet, kan corsairs XMS2 pc2-6400CL4, eller Dominater series anbefales. eller Hyper-X eller G.skill osv osv... Men så kommer vi op i 2000kr+ for 2gb, og så er der ærlig talt mere ydelse at hente i 4gb af de billige fra kingston :)

Fluse
Avatar billede summerfun Nybegynder
04. februar 2007 - 16:02 #5
Det var lige det svar jeg ledte efter!
Jeg kan se at de corair du anbefaler hedder PC2-5400CL4 / 675

Men bundkortet understøtter kun 677

har det nogen betydning?
Avatar billede fluse Nybegynder
04. februar 2007 - 16:06 #6
Tror det er en tastefejl fra dem der har tilføjet dem til EDBpriser. hehe

PC2-5400 ram er pr. definition altid 667mhz! og de vil virke fint i bundkortet :)

Fluse
Avatar billede summerfun Nybegynder
04. februar 2007 - 16:12 #7
Det lyder lækkert! Jeg siger tusinde tak for hjælpen.
Et sidste spørgsmål. Vil der kunne mærkes forskel på de corair
og de kingston under afvikling af spil? eller er det kun "flueknepperi" :D
Avatar billede fluse Nybegynder
04. februar 2007 - 17:35 #8
Ja... nu bliver det sq teknisk. lol

Først må vi jo vide hvad CL (CAS latency) egentligt er.
CL er den tid der går fra memory controlleren ber om noget data, til ramne begynder at sende det. Defineret i clock slag. altså, CL5 ram er 5 clockslag om det.

1 sec = 1.000.000.000ns

667mhz / 2 = 333,33mhz
(fordi det er DDR ram, og de køre reelt set kun halvdelen af hvad de er opgivet til)

333,33mhz = 333.330.000hz

Kingston CL5: 1.000.000.000ns / 333.330.000hz x 5 = 15ns
Corsair CL4: 1.000.000.000ns / 333.330.000hz x 4 = 12ns

Dvs at reelt set er corsair ramne 20% hurtigere til at begynde at levere det data memory controlleren ber om at få.

Fluse
Avatar billede summerfun Nybegynder
04. februar 2007 - 17:43 #9
Ihh, det er bare lækkert med alt den info.
Alt dette er nyt for mig, det gir mig et ret godt indblik i hvordan tingene hænger sammen. Tak for det!

Men.... Jeg syntes stadig ikke jeg er i stand til at bedømme hvor meget de 20% i virkeligheden kommer til at betyde.

20% af næsten ingen ting er jo; ingenting.
Hvorimod 20% af meget jo er; ret meget.

Håber du forstår hvad jeg mener.
Avatar billede fluse Nybegynder
04. februar 2007 - 18:37 #10
hehe, jov. jeg forstår godt hvad du mener...

Men jeg har meget svært ved at finde noget at sammenligne med, eller forklare den direkte konsekvens af det. Det er jo altså nogle MEGET små tal vi har gang i her.

Dertil kommer at jeg jo kun har regnet CL ud, og ikke resten af de timings ram nu engang har (for kingston opgiver ikke resten af de tal der skal bruges på deres value ram), men jeg vil skyde på at de 20% holder hele vejen igennem.

Det det reelt vil sige, er at corsair ramne er 20% hurtigere om at lave en intern operation. Hvor meget det så reelt giver kommer jo an på hvad man foretager sig. For jo flere operationer ramne skal lave, jo større vil forskellen være!

Danse danse rund om pointen... nå... ja... I et spil, tror jeg at forskellen vil munde ud i et par % bedere preformance.. måske 5%. Altså forskellen mellem 100FPS og 102-105FPS give or take.

Fluse
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester