Avatar billede delodia Nybegynder
09. februar 2007 - 14:12 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Opstart af XP uden logon og valg af bruger

Kan man indstille Windows XP, så den bare går i gang uden at man skal angive bruger (enkeltbrugermaskine) eller password - og hvordan gør man lige det?
Avatar billede haverslev Novice
09. februar 2007 - 14:17 #1
Avatar billede venturer Nybegynder
09. februar 2007 - 14:21 #2
Hvis du kun har oprettet én bruger uden password og ellers benytter velkomstskærmen, skulle XP gerne gøre det automatisk. Men jeg vil til enhver tid anbefale dig at have password på din bruger og så ellers benytte fremgangsmetoden beskrevet på den side haverslev lagde en link til.
Avatar billede screem_brille Novice
09. februar 2007 - 14:23 #3
Avatar billede delodia Nybegynder
09. februar 2007 - 14:37 #4
Tak for tipset.
Avatar billede haverslev Novice
09. februar 2007 - 14:38 #5
Har aldrig forstået, hvorfor man skal installere et program for at fjerne noget som man kan gøre via windows  ;o)
Avatar billede screem_brille Novice
09. februar 2007 - 14:41 #6
fordi det er nemmere, og det altid virker (og man kan samtidigt klare en masse andre smarte ting)
Avatar billede haverslev Novice
09. februar 2007 - 14:44 #7
er kun enig i at: (og man kan samtidigt klare en masse andre smarte ting) ;o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester