Avatar billede nicholashansendk Nybegynder
10. februar 2007 - 20:16 Der er 4 kommentarer

Overskrift den samme i hele arket

Hej alle

Jeg bruger en DK udgave af Excel 2003. Jeg leder efter en måde at få vist overskriften (i mit tilfælde linie 12) øverst hele tiden når der scrolles ned i arket.

Hvordan gør man det?

Jeg så det i Office 2007 - der hedder det Freeze Pane - men jeg kan ikke finde det i 2003-udgaven. Ved nogen, hvor den er?
Avatar billede mugs Novice
10. februar 2007 - 20:20 #1
Bruger en dansk version. Der ligger den under Vinduer > Frys ruder.
Avatar billede supertekst Ekspert
10. februar 2007 - 23:24 #2
Eller: I højre side øverst i "rulle-skakten" over [^] er der et lille mærke. Set musen på denne og træk nedad. Så kan du selv bestemme hvor mange rækker, du vil se permanent. Herved opstår 2 vinduer, som du kan navigere i uafhængigt af hinanden.

Ophæves ved at dobbeltklikke på delingen mellem de to "vinduer"
Avatar billede nicholashansendk Nybegynder
04. maj 2013 - 08:28 #3
kære begge, hvis I poster som svar hen over weekenden, deler jeg point. Tak for hjælpen - og jeg beklager at jeg ikke har lukket med point tidligere :-)
Avatar billede mugs Novice
04. maj 2013 - 23:49 #4
.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester