Avatar billede futurefreak Nybegynder
14. februar 2007 - 16:20 Der er 15 kommentarer og
2 løsninger

Kan flash bruges til dette - mouseover på image vises tekst.

Hej E
Håber i kan hjælpe mig med at finde frem til en løsning.

Lad os sige - vi har et 500x500 pixel jpg billede med masser 10-15 folk på dette foto.
Hvis man kører musen over disse folks hoveder, så skal der vises en tekst med deres navn og gerne som en slags popup.

1.
Findes der et script derude på nettet som kan dette. Et script hvor man bare selv sætter sit eget billede ind og skriver teksten.

2.
Eller er der nogen som kan forklare mig hvordan man laver sådan en flash vha. Macromedie Flash 8 eller Koolmoves.

3.
Eller om der er en venlig sjæl som kunne lave sådaan et script hvor jeg selv kan brygge de mouseover/tekst på ...

Håber nogen gerne vil hjælpe og besvare :-)

Vh
Avatar billede futurefreak Nybegynder
14. februar 2007 - 16:21 #1
(...billede med masser 10-15 folk = ...billede med 10-15 folk)
Avatar billede brinck10 Nybegynder
14. februar 2007 - 16:23 #2
Du kan lave nogle "gennemsigtige" cirkler rundt om hvert hoved også når man flytter musen over de "gennemsigtige" cirkler så kommer der noget tekst frem, over hovedet.

Jeg forstår ikke dit førwste spørgsmål.
Avatar billede futurefreak Nybegynder
14. februar 2007 - 16:41 #3
brick >>

Ja, netop.
Men hvordan gør jeg det?? kender intet til brugen af flash 8
Avatar billede brinck10 Nybegynder
14. februar 2007 - 19:01 #4
Okay:

Lav to layers; layer 1 og layer 2.
På layer 1(Det der er nederst af de to layers)
Indsætter du det billede du gerne vil have, derefter lukker du layeret så du ikke kan gøre noget ved det.(Oppe i timelinen trykker du på prikke ud for layeret, som også er ud for låsen)

Nu tager du oval toolen eller trykker "O" for at få fat i den. Bemærk at vi er gået til layer 2 nu (Det øverste af de 2) Derefter tegner du en cirkel på her af dehoveder der skal lyse op, tegn den så den passer med hovedet nogenlunde 100%, gør det om igen hvis du ikke er tilfreds.
Når du har tegnet det over alle hovederne du vil bruge, vælger du en af gangen, trykker f8, sætter radioknappen til movieclip(burde den være som standard) og giver den et navn, detefter, med den markeret, går du ned i properties, og i det felt der hedder instance name, skriver du "cirkel_01". Sådan gør du med alle sammen, men ved de andres instance name skriver du cirkel_02, cirkel_03, osv... Bemærk at det er ligemeget hvad den sætter den til at hedde når du trykker f8, hvor der står "name", bare feltet nede i properties-panelet med "instance name", er sat til det jeg bad dig om. :)

So far - So long.
Det næste kan jeg så ikke hjælpe dig med, da jeg ikke er så erfaren til actionscript kodning. Jeg kan en måde, men den er besværlig, og den tager lang tid at lave. Så der hvor jeg har fået meget hjælp er på: www.actionscript.dk
Prøv at henvenne dig der, og kom tilbage hertil hvis du ikke har fået svar :) Så kigger vi på det!
//Frederik
Avatar billede bentjuul Nybegynder
14. februar 2007 - 22:16 #5
Jeg tror at den nemmeste måde at lave det på for dig er med Button - jeg har lavet et eksempel med 3 Buttons på nogle af de personer nederst på billedet. Bare kør markøren hen over deres ansigter så kan du se hvilke jeg har sat knapperne på.
Du kan downloade en zip-fil med fla'en.
Eksemplet finder du her http://www.bsjh.dk/eksperten/
Avatar billede futurefreak Nybegynder
15. februar 2007 - 05:52 #6
Brinck >>

Cool, nu skal jeg bare finde tiden til at se på din forklaring, så bliv ikek sur hvis ikke jeg lige når at svare i dag om det virkede eller rettere, om jeg fattede hvad du skrev :-)
Men indtil da tusind tak.

Benjuul >>
Og så tak til dig. Har hente flashen og vil kigge på den.
Dog vil jeg gerne lære at gøre det selv, så derfor vil jeg prøve brincks metode først.

Vh
Avatar billede brinck10 Nybegynder
15. februar 2007 - 07:59 #7
Super! Men jeg rejser væk idag, og er først hjemme på søndag. Der for jeg ikke tilgang til en pc :) Men vi snakkes!
Avatar billede futurefreak Nybegynder
15. februar 2007 - 17:02 #8
Hov .. jeg havde lige skrevet en masse ..hvor er det blevet af?
Avatar billede futurefreak Nybegynder
15. februar 2007 - 17:03 #9
Bentjuul >>

Kan du kort fortælle hvor jeg redigerer navne og cirkler i dit script og hvor finder jeg/bytter billedet ud?
Avatar billede futurefreak Nybegynder
15. februar 2007 - 17:05 #10
Bentjuul >
Hvad jeg kan se, har du både billedet og cirkler og tekst på et layer.
Avatar billede bentjuul Nybegynder
15. februar 2007 - 17:38 #11
Du skal oprette en knap/button det gør du ved at trykke CTRL F8 og klik OK. Nu kan du se din knap på stage - der hvor der står UP skal du intet gøre, men der hvor der står Over opretter du en keyframe - når den er oprettet skriver du din tekst nede ved + på stage.

Så går du hen til Hit og her opretter du en keyframe, derefter trykker du på Oval tools og går ned i Color hvor du i Stroke markerer "ingen farve tegnet" det er en rød skråstreg. Nu tegner du din cirkel så stor den skal være under teksten.

Ja, jeg har lavet det hele i samme lag, men lav du bare to lag hvor første lag er billedet og andet laget knapper.
Håber det blev forståeligt.
Avatar billede bentjuul Nybegynder
15. februar 2007 - 17:43 #12
Jeg skal lige tilføje at den cirkel du laver i Hit - der er det ligegyldig hvilken farve du bruger da farven ikke ses, men alene markerer det område der skal gøre din tekst aktiv.
Avatar billede bentjuul Nybegynder
15. februar 2007 - 18:35 #13
Jeg overså at du spørger om hvordan du får dit billede ind.
Du skal lave din egen flash helt fra bunden. Så du starter med "Create New Flash Document". Herefter går du ned i Properties og vælger Size, så flashen får den størrelse du ønsker.
Herefter går du op i menupunktet File og ned til Import og her vælger du Import to Stage - der er en genvej CTRL R - find så det billede du vil bruge og klik Åbn.
Hvis du herefter trykker F 11 så kan du se at billedet ligger i Library og her vil dine knapper/Buttons også komme til at være.
Avatar billede bentjuul Nybegynder
22. februar 2007 - 13:17 #14
Nu du har downloaded min fla - så har jeg fjernet linket. Har du opgivet ?
Avatar billede futurefreak Nybegynder
22. februar 2007 - 16:02 #15
bentjuul >>
ja, jeg må indrømme at trods jeres gode forklaringer, så formåede jeg ikke indenfor den tidsgrænse jeg havde, at få det lavet med flash.
Jeg vil dog stadig gerne lære det til senere brug. Skal nemlig have lært at sætte link/url på sådan noget, dvs. at ved mouseover skal det også være klikbart osv.

Pt. bruger jeg en løsning fra www.milonic.com, dvs DHTML.

Men endnu engang tak for hjælpen.
Jeg lærte noget, men tiden var imod mig. Så indtil jeg for tid igen og kan sætte mig ind i det, så lukkker jeg dette spm og vil oprette et nyt når tiden kommer.

vh
Avatar billede bentjuul Nybegynder
22. februar 2007 - 16:10 #16
Det er bare OK - og tak for point.
Avatar billede brinck10 Nybegynder
25. februar 2007 - 18:05 #17
Ja tak for point :) Håber du når langt, og får opnået det du vil!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester