27. februar 2007 - 12:00Der er
24 kommentarer og 2 løsninger
Hej eksperter mangler hjælp til Dataudveksling i Access
Kan man kæde en Excel fil (et diagram) til en formular i Access således at den bliver opdateret sammen med et id nr. i hver post altså så diagrammet bliver opdateret med hver post. Dataerne som bliver brugt til diagrammet ligger og så i excel filen. Det vil sige at hver post skal kæde sig til hver enkelt Excel fil. Det er noget som man kan i (lotus 123 approach) hvis der er nogen der har kendskab til det
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Du kan i menuen Filer > Hent eksterne data > sammenkæde et Excel-ark med en Access database således, at hvcis du retter i den ene fil er data opdateret i den anden.
Den Excel fil du sammenkæder med opfører sig som en helt normalt Access tabel, så du kan lave forespørgsler m.v.
det er hvis ikke helt det jeg søger med mindre det er den eneste mulighed hvis du læser mit spørgsmål en gang mere også ser om det er mulig at kæde en excel fil til en post i en formular så det er det diagram i excel filen der vises i formularen eller bliver man nød til at lave sit diagram i access også med de begrænsninger det giver
altså sagt kort det jeg skal bruge er et diagram fra excel i min formular som opdater sig med hver post og når man så klikker på diagramet skal man komme over i excel de oplysninger der er i diagramet er også fra excel men skal så via et diagram kædes til access hvor der så i formularen vil være andre oplysninger fra access der passer til diagramet
I Access sammenkæder du dataarket, så det optræder som en tabel (Hvis du opdaterer data i din form, opdateres data også i excel, og dermed opdateres dit diagram også).
Jeg vil anbefale, at du baserer diagrammet på hele kolonnenr, så du får det hele med, når du tilføjer linier.
Det der er i det er at de ting der er i diagrammet kun stammer fra excels data og det skal de blive ved med. Der er for mange ting i det diagram til at det kan blive lavet på baggrund af access. Hvis i kender "lotus 123 approach" så kan man der bladder i sine poster og det diagram der er sat ind opdater efter et id nr (et felt) det vil sige at hver diagram er i en *.wk4 fil som automatisk vises (altså det er sat ind som et objekt) er det mulig i access også P.S Håber det er til at forstå
kan godt få det til det med et objekt men mit problem er at objektet/excel filen jo ikke skal være den samme i hver post men skifte sammen med posterne
Altså du har mange excel-ark med data og et diagram i hvert?
Jeg tror vi har brug for en helt grundlæggende forklaring, inkl. formål.
Hvilken "virkelighed" prøver du at afbilde? Til hvem skal du lave det, og hvad er formålet? Hvilke data ønskes opdateret via Access? Hvordan indgår disse i diagrammet?
Det er en db til måleværktøjer alle disse værktøjer bliver Kalibreret det gør de ved hjælp af en formular hvor man så laver de test der skal til. Den del er der styr på men til hver værktøj følger der et stamkort, på det stamkort skal der være et diagram der viser hvordan værktøjet har målet ca 5-10 år tilbage. Det bliver vist ved at der er en øvergrænse og en nedergrænse og så kurver (diagram) der viser måleværktøjest udsving. Og ja der er et excel ark eller fil for hver værktøj ca. 500 stk på nuvæerne tidspunkt lotus 123 *.wk4 filer. Selve kurven (diagrammet) skal nok laves i excel for at få alle oplysninger på. Det lille hjælpe prg. til access graf eller hvad det nu hedder er ikke nok. Eller måske i har en plan Vh Heine
Det er vigtig at man ikke tror at det der kommer frem i diagrammet er på baggrund af noget der er i Access det er fra Excel og excel alene. Men skal være i formularen som et slags billede der opdaters sammen med et id nr så det rigtige diagram(fil) kommer frem sammen med posterne.
Hvis excel skal danne diagrammerne, ser jeg primært to interessante muligheder: Enten at opbevare data i Access, lade excel hente dem (data-> hent eksterne data -> Ny databaseforespørgsel) og derfra lave diagrammer. Oprette en form, hvor tabelvalg afhænger af valgt værktøj (i form). Her vil hver tabel, så være tilknyttet een excel-fil...
Ja, med mindre dine tabeller er forudsigeligt navngivet, så kan du kode dig ud af det, men det kræver lidt indsigt i Visual Basic (men det er nu relativt nemt at lære). Du kan via VB enten hente data til din form, og også skrive dem for den sags skyld.
Jeg ville dog som udgangspunkt vælge, at opbevare data i Access, da det er bedre egnet til formålet. Du kan så derfra generere de relevante stamkort/diagrammer. Een tabel til stamdata for værktøjer og een tabel til måleresultater (hvis de måles på det samme ellers een pr. måletype f.eks.) - relateres via ID for værktøj. Meeen, du skal under alle omstændigheder have data ind i Access på en eller anden måde.
Jeg må indrømme, at jeg ikke har styr på diagram-funktionerne i 2003 og 2007, men hvis disse opfylder dine krav, kunne det forsimple det noget.
Men det vil under alle omstændigheder kræve noget arbejde at spare tid fremover, men det vil give en større data-sikkerhed, hvis gjort rigtigt.
Nu har jeg ikke nærlæst alle indlægene, mern der er jo ikke noget til hinder for, at du med et hyperlink i din formular kan pege på en bestemt Excel fil, og sååbne den fra formularen. Hvert enkelt stykke værktøj, skal have sin egen hyperlink eller blot en henvisning til en Excel fil med en tekststreng.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.