Avatar billede flashback83 Nybegynder
28. februar 2007 - 11:39 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Find path

Når man har lavet en række buer vha. arch-værktøjet (Der buer en ret linie), kan man så på en nem måde finde outlinen for figuren, eller er man nødt til manuelt at tegne den op?

Rasmus
Avatar billede arminc Nybegynder
28. februar 2007 - 12:54 #1
Hvis jeg har forstået dig ret så det lag hvor du har tegnet buerne kan du altid på lagets lille ikon holde ctrl nede mens du klikker på ikonet. så marker du det der er på laget. Hvis det er en path kan du ude i højre side vælge fanebladet ved siden af lag der hedder path og vælge nummer to fra venstre nederst der også markere din path.
Avatar billede dortek Nybegynder
28. februar 2007 - 17:57 #2
Prøv at se om Object > expand hjælper?
Avatar billede arminc Nybegynder
28. februar 2007 - 21:57 #3
undskyld jeg troede vi snakkede om Photoshop
Avatar billede spe Nybegynder
02. marts 2007 - 11:24 #4
Mener du Arc fra Envelope Distort?
Hvilken figur er det du gerne vil finde og hvad vil du gerne bruge den til?
Avatar billede flashback83 Nybegynder
06. marts 2007 - 09:15 #5
Object > Expand virkede! Det handler om at kende værktøjerne. Fedt at lære noget nyt. Tak for hjælpen!

Rasmus
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester