Avatar billede Slettet bruger
05. marts 2007 - 10:51

At pille billed-url'er ud af en tekst

Hej eksperter.

Jeg har endnu et Flash XML-spørgsmål:
I et newsfeed-projekt, der gør brug af RSS 2.0, vil jeg gerne kunne positionere billederne efter eget ønske - frem for at feed'en skal bestemme deres position.

Tag f.eks. nedenstående feed, der rummer dels tekst, dels et billede:

<description>
Københavns Kommunes Miljøkontrol har standset nedrivningen af Ungdomshuset, og politiet rydder området med hunde. OPDATERET 10.06
&lt;p&gt;
&lt;a href=&quot;http://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/article277187.ece&quot; alt=&quot;Nedrivningen er standset&quot; title=&quot;Nedrivningen er standset&quot;&gt;
&lt;img src=&quot;http://ekstrabladet.dk/archive/00240/Bill_025_240594b.jpg&quot; width=&quot;80&quot; height=&quot;80&quot; border=&quot;0&quot; /&gt;
&lt;/a&gt;
&lt;/p&gt;
</description>

Jeg har brug for at kopiere billedkoden (læs: url, bredde og højde for hvert billede) ud - og kopieret over i sit eget array til videre bearbejdning.

Hvis det skulle kunne gøre nogen forskel; jeg anvender rssReader komponenten fra Flashloaded.com

Kan nogen hjælpe?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester