Avatar billede hto78dg Nybegynder
05. marts 2007 - 21:18 Der er 9 kommentarer

VPN til Small Business Server 2003

Hej
jeg er ved at installere SMBS hjemme hos mig selv. Når jeg kører wizarden skriver den: Enter the full Internet Domain name of your VPN server. To obtain a full Internet Domain name ask you ISP to create a DNS Adress record for your VPN server. For example: vpn.microsoft.com.
Jeg skriver mit domaine, men jeg kan selvflgelig ikke komme på domænet uden for min LAN forbindelse. Nogen forslag til hvad jeg kan gøre for at få oprettet det VPN så jeg kan klare tingene uden for huset?
Behøver jeg at contacte min ISP for at kunne lave en VPN tunnel til serveren ? Og vil de bare lave sådan noget til mig?
Avatar billede screem_brille Novice
05. marts 2007 - 21:24 #1
1 der skriver du hvad dit eksterne domæne navner , har du intet skriver du (et eller andet).local

din udbyder har intet med VPN til din server at gøre
Avatar billede leif Seniormester
05. marts 2007 - 22:02 #2
Det de skriver er at du kan definere et DNS navn til din VPN hvis du vil og du skal få din ISP (Er misvisende i denne sammenhæng) til at lave et DNS record til dig.

Fx. har du en hjemmeside som hedder hto78dg.dk kan du lave et DNS record som hedder vpn.hto78dg.dk som peger på din server der hjemme
Avatar billede hto78dg Nybegynder
06. marts 2007 - 17:01 #3
Jeg har været inde på min udbyders hjemmeside one.com og lavet et webalias der hedder vpn.mithjemmesiudenavn.dk man skal skrive hvad webalias skal pege på. Her har jeg sagt at den skal pege på min statiske IP. Jeg har også muligheden for at vælge Web-forward, men regner med at det er webalias jeg skal bruge?

Skal jeg så i min router portforwarde nogle porte til min servers IP ? er det port 80 ? eller hvad skal jeg gøre? Har jeg indtil videre gjort det korrekt ?

Kablet fra min udbyder går over i en router INDEN det går ind i min server.
Avatar billede screem_brille Novice
06. marts 2007 - 17:23 #4
have åbnet for port 1723 (hvis du bruger PPTP) samt protokol 47 også kaldet GRE (det er IKKE port47)
Avatar billede hto78dg Nybegynder
06. marts 2007 - 18:40 #5
Jeg har forwarded port1723 til ip på mit netkort på serveren. Jeg kan ingen steder i min router finde Protokol47 GRE. Jeg bruger en Linksys WRT54G router. når jeg skriver vpn.mitdomæne.dk (efter jeg har oprettet DNS protocol hos One.com) kommer den frem og siger at serveren er for lang tid om at svare?
Avatar billede screem_brille Novice
06. marts 2007 - 19:05 #6
benyt din offenlige IP addresse istedet for, så er DNS udelukket som problem, har du i din router aktiveret PPTP passtrough ? du kan kontrollere at porten er åben med shieldsup testen hos GRC.com
Avatar billede hto78dg Nybegynder
06. marts 2007 - 19:46 #7
DNS er ikke noget problem den har jeg opsat således at når man skriver vpn.minhjemmeside.dk så kan jeg se at den hopper hen til min IP. Og ja min router er åben for PPTP passtgrough, men jeg har læst nogle steder på nettet at min router Linksys WRT54G ikke understøtter GRE (protokol 47). Kan det være årsagen? I øvrigt et rigtig godt link www.grc.com tak for det.
Avatar billede hto78dg Nybegynder
28. maj 2008 - 21:35 #8
screem_brille og Leif, smid et svar så kan I dele pointsene. Mange tak for hjælpen :)
Avatar billede leif Seniormester
28. maj 2008 - 22:18 #9
Springer over
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester