Avatar billede dakar2004 Nybegynder
10. marts 2007 - 14:51 Der er 8 kommentarer

CSS i IE7 Problem

Hej eksperten, er der en herinde kan kan hjælpe mig og en kammerat med at optimere vores website så den vise ordenlig i både IE6 og IE7, firefox og andre browsere er underordnet, jeg har selv forsøgt men uden held,

Vi udlover et beløb på: 100,- kr til den som kan få det til at fungere...

det vi søger er en person der vil tage sig tid og tjene en lille skilling på at rette de fejl ved css for os, vi for lavet siden færdig inden for nogle timer vil vi tro også er den klar til den person der vil rette disse fejl for os, personen får en ftp adgang til siten for at rette fejlene, når fejlene er rette og siten uploaded igen bliver der overført 100,- kr til deres bankkonto...

det er meget vitgit at dette bliver gjord i dag...

Med Venlig Hilsen
Daniel Andersen og Michael Rasmussen
Avatar billede dakar2004 Nybegynder
10. marts 2007 - 14:52 #1
adressen til siten er: www.priiz.dk
Avatar billede sibbelone Nybegynder
10. marts 2007 - 14:58 #2
hvad er problemet
Avatar billede dakar2004 Nybegynder
10. marts 2007 - 15:18 #3
problemet ligger i at Priiz.dk ikke vises korrekt i Internet Explorer 7, så vores css fil skal åbenbart gøres kompatible med IE 7 men samtidig også vise korrekt i IE 6
Avatar billede roenving Novice
10. marts 2007 - 15:26 #4
Som Erik skrev i det andet spørgsmål, så start med at sætte doctype på, for ellers bliver visningen i IE6 aldrig den samme, som i andre browsere !-)
Avatar billede dakar2004 Nybegynder
10. marts 2007 - 15:51 #5
okay, men hvor indsætter jeg denne doctype og hvordan ser den linie ud?
Avatar billede roenving Novice
10. marts 2007 - 15:55 #6
F.eks. denne:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">

-- som nok er den relevante med jeres markup og funktioner !-)
Avatar billede olebole Juniormester
12. marts 2007 - 14:44 #7
<ole>

Problemet er, jeres CSS ikke holder. Se i FF, hvordan siden skal se ud med den CSS, I har skrevet  ;o)

Løsningen: Gør som roenving fortæller dig - og skriv så jeres CSS om ... ellers har I ikke kinamands chance for at få noget til at se ordentligt ud i moderne browsere  =)

/mvh
</bole>
Avatar billede olebole Juniormester
12. marts 2007 - 14:45 #8
- og det er _langtfra_ et job til 100 kr, - men det er nødvendigt  ;o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester