Min datter har i december fået en ACER ASPIRE (9423WSMI) med Windows XP sp2. Den har C: og D: drev på ca. 60 GB hver. Nu er den begyndt at opføre sig mærkeligt.
Det viser sig, at C: er næsten fyldt op (ca. 100 MB ledig). Windowsfolderen fylder næsten 58 GB, Mens D: er tomt. .
Vi har prøvet at gendanne til første gendannelsespunkt - stadig den store windowsfolder.
Kan nogen fortælle, hvad der er galt? Er det virus? Norton viser ikke noget.
Det kunne muligvis godt være en virus, eller et program der står og laver nogle store filer, der er rigtig mange muligheder for hvad det er. Det nemmeste vil nok være at lave en ominstallation. hvis du trykker ALT+F10 får du mulighed for at gendanne maskinen til fabriksindstilling, husk dog lige at lave en backup af dine ting først.
Tak for svarene. Hun har fundet et stort antal filer i C:\windows\temp. De hedder alle noget i retning af Acr????.tmp, hvor ? står for forskellige karakterer. Det er tilsyneladende Acer filer. De fleste er ca. 2,7 MB. De er nu slettet. Der er derefter kun udnyttet 4,83 GB. Så her var synderen. Men, hvorfor er disse filer dannet?. Jeg véd ikke, hvor god ACERs kundeservice er, men jeg vil prøve at kontakte dem.
Ved at søge på nettet fandt vi ud af, at acr*.tmp er filer, der dannes af AdobeReader - ikke Acer. Så vi afinstallerede dette program og installerede Foxitreader i stedet. Dermed forsvandt problemet. Hvorfor AdobeReader (7.o) ikke slettede *.tmp filerne, har vi ingen løsning på.
Igen tak til dem, der har prøvet at hjælpe os.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.