Avatar billede playr Nybegynder
05. april 2007 - 14:35 Der er 20 kommentarer

Firefox = Føj. Fixe webdesign

Hej.

Siden det undskyld jeg siger det, men skide firefox er kommet ud skal man tage forhold til en masse ting når man laver et webdesign. Som en lille fejl jeg opdagede idag.

Hvis man kører hjemmesiden i en table og sætter den til align=center så er der intet problem. Men når man så skriver så meget information ned at der kommer scrollbar ude til højre i browseren så rykker designet sig lidt. Irriterende, for i IE plejede der altid være en scrollbar uanset om man kunne kører ned eller ej.

Hvordan klarer jeg dette problem? Skal jeg have en kode ala scrollbare=YES i <body> eller hvad er det bedste alternativ?
Avatar billede thesurfer Nybegynder
05. april 2007 - 14:57 #1
Det er højst sandsynligt Mozilla Firefox der viser det korrekt.

IE viser det næsten altid forkert.. Men når man ikke har det rigtige billede, kan man ikke sammenligne det forkert med det rigtige..

Prøv at se siden med browseren Opera: http://www.opera.com/download/
Hvis Opera viser billedet nogenlunde som Firefox, er jeg næsten 100% sikker på, at det er IE der viser det forkert..

:-)
Avatar billede Slettet bruger
05. april 2007 - 15:03 #2
Hej,
må indrømme at jeg personlig oplever problemer lige modsat, at firefox viser det korrekt, men at IE har kæmpe problemer med at respekterer aligments..

Du kan benytte den officielle http://validator.w3.org/ til at validere dit html kode..

For at undgå scrollbar kan du lægge den ind i en frame hvis det er så stort et problem..
Avatar billede mclemens Nybegynder
05. april 2007 - 15:11 #3
html {overflow-y:scroll;}
Avatar billede mclemens Nybegynder
05. april 2007 - 15:13 #4
Og ellers enig med Thesurfer og Benni B.
IE har rigtig mange bugs indenfor kodning
så den vil drille meget også ...

... Husk at starte med en fuld doctype
så IE understøtter mere css ... :o)
Avatar billede playr Nybegynder
05. april 2007 - 15:17 #5
Jeg oplever normalt ikke problemer da jeg sørger for at konstant checke siden i begge browsere. Løsningen var den mclemens skrev:
html {overflow-y:scroll;}
Det var det der gjorde at siden "hoppede" lidt rundt.

Ser også gerne at i andre ligger et svar da jeg har i sinde at downloade opera for at checke mine designs i flere browsere og at validator.w3.org er et godt værktøj at benytte til at finde fejl, selvom jeg nu engang fik "This page is not Valid HTML 4.01 Transitional!", men det er pga. jeg kører i PHP.

Tak for hjælpen alle 3 og fortsat god påske.
Avatar billede thesurfer Nybegynder
05. april 2007 - 15:27 #6
PHP har ikke noget med "This page is not Valid HTML...".

Validatoren kan kun set det der er på klientsiden, altså (X)HTML..
Den kan ikke se serverside kode, som f.eks. PHP, ASP eller ligende..

Jeg har prøvet IE, Firefox og Opera. Jeg har brugt Opera i mange år nu (og er meget tilfreds), og prøver Firefox engang imellem..
Jeg vender aldrig tilbage til IE! :-)
Avatar billede playr Nybegynder
05. april 2007 - 15:46 #7
Ja okay, endnu et tegn på jeg ikke har styr på sagerne :)

Jeg tror ikke det bliver en mulighed at jeg skifter fra IE, kan godt lide den rene stil og det simple layout, istedet for alle de "funky" funktioner jeg alligevel ikke benytte, jeg har siden tidernes morgen brugt IE - Er oldschool.

Men nu må vi se om jeg tænder mere Opera eller hvordan og hvorledes :o)
Avatar billede playr Nybegynder
05. april 2007 - 15:46 #8
thesurfer, du glemte at ligge et svar.
Avatar billede mclemens Nybegynder
05. april 2007 - 15:58 #9
Playr, husk også at opgradere til IE7 (hvis du ikke har gjort det), så du
kan se siden med IE7 ... 24,5% iflg. http://www.fdim.dk/?vis=page&ID=73
- Den kommer automatisk med i windows update, jeg er dog
overrasket over, hvor få der har opdateret til IE7 ...
Avatar billede thesurfer Nybegynder
05. april 2007 - 17:38 #10
Problemet med IE7 er jo netop, at der ikke er så mange der har testet den..
Der er visse ting, som er anderledes i IE7, hvilket betyder at man skal programmere websider til både IE6 og IE7.

Der er ikke engang så meget forskel på IE6 og IE7, så man får ikke meget ud af det.. lidt får man nok..

Men sandheden er, at IE (alle versioner) er forældet, og vil være det langt tid ude i fremtiden. IE er nok omkring 5 år bag de andre mest brugte browsere, når det kommer til funktionalitet.
En af de nye ting i IE7, er bl.a. tabs (faner). Det har Opera f.eks. haft siden version 4, fra år 2000. Det kan godt være, at der også har været tabs i tidligere versioner, men jeg fandt kun screenshots med tabs ned til version 4..

Jeg kan egentligt overhovedet ikke forstå, at folk stadig bruger IE, når man tænker på hvad den kan, og hvad alle de andre browsere kan.


Jeg vil anbefale at folk prøver andre browsere i mindst 1 måned, og kigger evt tutorials/guides igennem, der forklarer browserne.

IE-folk undrer sig sikkert over, at man skal bruge en tutorial/guide, for at bruge en browser, men svaret er enkelt:

Hvis man kun har brugt IE, forstår/indser man ikke hvad man egentligt kan bruge browsere til, og hvad de egentligt kan.
Her vil en tutorial/guide vise dig de fleste funktioner, så man kan bruge browseren optimalt.

Browserne (bl.a. Firefox og Opera) kan udvides med scripts og plugins, så de kan en masse mere, end standard-funktionerne.
Hvis man f.eks. sætter sig ind i JavaScript, kan man nemt lave omdesigner de websider man besøger, og bestemme hvordan de skal se ud..


Men da IE jo allerede er installeret, når Hr & Fru Jensen får deres computer, tror de at "IE" er internettet, og kan ikke helt forstå, at det bare er et program, og at der findes andre programmer, til at surfe nettet..


Nu har jeg nævnt "andre browsere", så her kommer et par links (til nogle jeg selv bruger), så man kan downloade dem:

Mozilla Firefox: http://www.mozilla.com/en-US/firefox/
Opera: http://www.opera.com/download/
Avatar billede thesurfer Nybegynder
05. april 2007 - 17:39 #11
PS: Jeg kom ikke med et forslag mht til problemet.. ingen points til mig, tak. :-)
Avatar billede mclemens Nybegynder
05. april 2007 - 18:03 #12
"Der er visse ting, som er anderledes i IE7, hvilket betyder at man skal programmere websider til både IE6 og IE7."

Helt enig, jeg hader det selv i øjeblikket ... det værste i mit tilfælde var at scrolling med den midderste museknap ikke virkede på billeder med links, men at den istedet åbne en tab :-/ (ordnede det med et javascript istedet).

"Der er ikke engang så meget forskel på IE6 og IE7, så man får ikke meget ud af det.. lidt får man nok.."
Enig, den eneste forbedring er stort set tabs i min mening ... men den forbedrede css er også (hvis bare vi kunne få IE7 % størrelsen op på 90 :-/).

... IE er vel en vanesag, men i og med at størstedelen bruger IE, er
den så også den de fleste crackere forsøger på at bryde sikkerheden på ...

...

Og netscape: http://browser.netscape.com/ns8/
Avatar billede roenving Novice
06. april 2007 - 00:33 #13
-- og så er maskinen i netscape netop Mozilla, præcis som i FireFox !-)
Avatar billede roenving Novice
06. april 2007 - 00:37 #14
-- og det kan tilføjes, at netop Gecko-maskinen jo er et resultat af et open source-projekt, og blandt andet har gjort, at en hel del af de tåbeligheder, M$ har lagt ind i sin browser, er blevet kopieret ind i Gecko-maskinen, samt nogle andre håbløsheder også er blevet lagt ind, mest spektakulært kan vel nævnes muligheden for at kaste ting ind i DOM-træet, som bare ikke har noget at lave der, f.eks. hele dokumenter i option-elementer ,-(
Avatar billede mclemens Nybegynder
06. april 2007 - 01:29 #15
"-- og så er maskinen i netscape netop Mozilla, præcis som i FireFox !-)"
Med mulighed for "simulering" af IE rendering hvis FF rendering giver
problemer ... http://browser.netscape.com/ns8/product/site.jsp

... Ja, men hvis alle os kodere blev enige om ikke at
bruge skidtet de implementere for at tilfredsstille os,
så kunne vi være fri for at browserne skulle være født
med en klods om benet - men der er dog mange kodere, der
tyr til det, samt mange der uheldigvis starter op i
det, da det sommetider er noget af det letteste ...
Avatar billede mclemens Nybegynder
06. april 2007 - 01:31 #16
Roenving, lidt undrende... Nogle gange når
du skriver noget får man to mails - er det
en fejl, der er begyndt at opstå på eksperten ?
(undskyld off-topic)
Avatar billede roenving Novice
06. april 2007 - 01:44 #17
>>mclemens

-- her er det vel præcis fordi jeg kom på en tanke efter jeg havde skrevet det første indlæg ...

-- netop som du også selv kom på ?-)

-- og jeg må indrømme, at evt. forskelle i implementering af Gecko-maskinen i de forskellige browsere ikke har interseeret mig tilstrækkeligt til at jeg har undersøgt det, men du kan jo/vel finde den præcise Gecko-built i userAgent, og vil opdage, at det er den samme !-)
Avatar billede mclemens Nybegynder
06. april 2007 - 02:34 #18
"-- her er det vel præcis fordi jeg kom på en tanke efter jeg havde skrevet det første indlæg ...
-- netop som du også selv kom på ?-)"
Ikke helt (jeg fik 3 mails her) og 2 de andre steder du skrev ...
http://www.picoodle.com/view.php?srv=img02&img=/7/4/5/f_1m_b75b933.jpg
... ligemeget, var bare nysgerrig efter om det var noget nyt ...

...

"men du kan jo/vel finde den præcise Gecko-built i userAgent, og vil opdage, at det er den samme !-)"
Har ikke undersøgt (har kun IE og FF p.t.), men det er det sikkert :o)
Avatar billede mclemens Nybegynder
06. april 2007 - 02:35 #19
Angående ovenstående - så er det
måske noget med abonner til og fra ...
Avatar billede olebole Juniormester
11. april 2007 - 15:07 #20
<ole>

thesurfer >> Opera og FF indeholder såmænd også bunker af irriterende - og til tider invaliderende - fejl ... og myten om FF's høje sikkerhed har Symantec's bug-statistik forlængst skudt ned.

Sagen er, at alle de tilgængelige browsere er noget frygteligt møj, selvom de er det på lidt forskellige punkter. Summen af skidt er ikke væsentlig forskellig fra browser til browser ... det, der er mest forskel på, er det, der siges om browserne - og det er (meget) sjældent i overensstemmelse med sandheden  ;o)

/mvh
</bole>
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester