30. maj 2001 - 20:27Der er
29 kommentarer og 1 løsning
HJÆLP - harddisk fejl !!!
Jeg har lige købt en harddisk på 30 gb, men når pc\'eren er under opstart og når jeg kører fdisk, så viser den KUN 8,5 GB.
Kan det være p.g.a. controllerkortet ikke kan klarer harddisken eller at jeg har fået en forkert harddisk ???
Det skal lige siges, at der har siddet en harddisk i pc\'eren på netop 8,5 GB og har prøvet at have begge HD i på samme tid, hvor den i bios indstillinger med auto detect, kom frem med de nøjagtige ens oplysninger med hensyn til cylinder, sektor m.m.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Prøv og tjekke om dit bundkort understøtter den størrelse. Hvis det er en serieproduceret Pc som Compaq eller Siemens, har de en vane med at vælge den billigste måde at samle pc\'en på frem for den mest praktiske.
fik du ikke noget med inde fra zitech af, som f.eks bundkort manual. Hvis din pc er fra 97/98 området kan det måske godt passe at smertegrænsen for den ligger omkring 8,5 Gb. Er den oprindelige HDD lige præcis på 8,5, altså står det på den.
Det er da vist en gammel hund hva. Så vidt jeg lige kan se kan den klare processor på 75-200MHz, så det er ikke særlig sandsynligt at den er særlig glad for en 30 Gb HDD desværre
så har du allerede den nyeste update! lad være med at forsøge at hente noget bios updates så. prøv istedet at kontakte Zitech og hør ad om de ved om dit bundkort understøtter så stor en harddisk!
Nu har jeg hentet filerne tvl0726b.exe og awdflash.exe og printet installationsguiden ud, men jeg ville blive glad, hvis der var en som ville guide mig igennem, så kontakt mig på 22644146 - skal nok ringe op, så det er mig der betaler. ;)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.