Avatar billede sw_red_6 Nybegynder
16. april 2007 - 11:13 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

printe en side indlæst i en anden side uden brug af iframes?

Det er muligvis ikke det rigtige sted at spørge, men hvordan kan man indlæse en side i andet end en iframe?

Jeg har en fil som jeg skal have skrevet ud og denne fil vises i en iframe i en anden side, men hvordan kan jeg komme uden om den bug der er i printning fra en iframe i IE7?
Avatar billede olebole Juniormester
16. april 2007 - 14:21 #1
<ole>

Prøv lige at forklare præcist, hvad du skal bruge det til og hvordan ... og hvorfor ikke bruge en iframe, iøvrigt?  =)

/mvh
</bole>
Avatar billede sw_red_6 Nybegynder
16. april 2007 - 16:01 #2
Det skal bruges til en CD-ROM med synsrapporter som vi skal have sendt til vores kunder.

Som det er nu vises synsrapporterne i en iframe og det virker upåklageligt, men selve udskriften virker ikke som den skal fordi IE7 skrumper udskriften.. til lettersize tror jeg det er.

Det problem er vi kommet udenom andre steder ved at bruge @media specifik CSS, men hvordan kan det gøres når det er en helt anden fil..?
Avatar billede roenving Novice
17. april 2007 - 01:48 #3
Det lyder som en død ende ...
Avatar billede sw_red_6 Nybegynder
17. april 2007 - 09:23 #4
Det er også mere eller mindre hvad jeg selv er kommet frem til, men er der nogen andre muligheder for at udskrive end vha. popup eller iframe..?

Den meget indviklede løsning ville være at skrive filen med javascript i en div med noget @media print CSS, men det er alt for svært til mine evner...
Avatar billede olebole Juniormester
17. april 2007 - 13:10 #5
På en CD-ROM kan man jo gøre, hvad somhelst. Der er du ikke begrænset af HTTP-restriktioner ... eller for den sags skyld af HTML/CSS/JS
Avatar billede sw_red_6 Nybegynder
17. april 2007 - 15:11 #6
Problemet er at alle rapporterne er lavet i html/css/js...
Og der er lavet et "interface" til CD-ROM'en i html/css/js som skal bruges til at vise rapporterne og noget statistik..

Hvordan kan det evt. løses, når nu man kan gøre hvadsomhelst på den CD-ROM?
Avatar billede sw_red_6 Nybegynder
23. maj 2007 - 15:22 #7
OK, det er så blevet løst vha en popup i stedet for.. hvilket vores kunder er vant til fra daglig brug af vores egentlige program

Hvis i lige ligger nogle svar så lukker jeg her...
Avatar billede sw_red_6 Nybegynder
07. august 2007 - 10:24 #8
Hvor bliver svarene af?

Jeg er stadig interesseret i et muligt alternativ til popup hvis det kan findes..
Avatar billede sw_red_6 Nybegynder
27. september 2007 - 08:50 #9
er spørgsmålet forsvundet i mængden eller har i glemt det?

Det er efterhånden et godt stykke tid siden jeg bad om svar..
Avatar billede sw_red_6 Nybegynder
13. august 2009 - 16:29 #10
hmm der er stadig ikke kommet nogen form for feedback..

Jeg lukker nu, hvis der er nogen som bliver stødt over manglende point må de lige sige til..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester