29. april 2007 - 10:26Der er
14 kommentarer og 1 løsning
Hjælp til pc
Hej eksperter. Jeg har en pc der væltede for lidt tid siden. Den kunne godt starte men der kom ingenting frem på skærmen.Jeg kunne høre at hdd sagde klik hver 3 sekund så troede bare at den var crached. Men den vil stadig ik komme frem med noget på særmen efter jeg har sat en splinter ny hdd i. Og tager jeg rammene ud siger den heller ik de der bip lyde som computere plejer ? Nogle der kan hjælpe :D 135 point på spil Tak på forhånd
Som fejlfinding : Prøv at udtage RAM og afbryd til hardiske. ..Siger den så nogle bib-bib lyde ved opstart..?? Reset evt. cmos og prøv igen om du kan få morselyde ud af den..
Hvis du ikke på nogen måde kan få den til at bibbe så er dit bundbræt færdigt..
Der kommer ingen lyde ..Der skal ikke være højtalere til for at den kan sige lyde vel ? Når der ik kommer lyde vil det så sige at bundkortet er ødelagt
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.