Avatar billede lajlev Nybegynder
29. april 2007 - 14:56 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Klient til internet adgang fra stranden

Jeg arbejder på en løsning, som skal gøre det muligt at gå på trådløst internet. Produktet skal være holdbart og kunne klare lidt sand og vand (selvfølgelig ikke overdrevet mængder).

Alle mulige løsninger tages imod med kyshånd. PDAer, Laptops ect.
Avatar billede screem_brille Novice
29. april 2007 - 15:03 #1
det er de værst tænkelig forhold, en ting er vædske, men saltholdig væske er meget værre, da salt leder strømmen, så ALLE connectors osv. SKAL være hermetisk lukkede, og med de CPUer der benyttes idag er en hermetisk lukket enhed stort set umuligt (når vi taler om bærbare)
Avatar billede lajlev Nybegynder
29. april 2007 - 15:08 #2
jaaaa det er ikke saltvand, da der er tiltænkt beachvolley. Men sand vil der ihvertfald være :-)
Avatar billede lajlev Nybegynder
12. juni 2007 - 13:16 #4
smid svar humax!
Avatar billede lajlev Nybegynder
04. august 2007 - 20:31 #5
for langsomt. Men tusinde tak.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester