28. maj 2007 - 12:06Der er
19 kommentarer og 1 løsning
CPU køler og Grafikkort blæser kører ikke.
Hejsa allesammen.
Jeg har lige købt en helt ny computer som jeg så har samlet. Når jeg tænder for PC'en starter min CPU køler ikke og blæseren på Grafikkortet kører heller ikke.
Enkelte gange når jeg slutter for strømmen på strømforsyningen springer CPU køleren lidt igang som om at der ikke er nok strøm til at trække den?!? Grafikkort blæseren rør sig ikke. (Det skal lige nævnes at strømforsyningen (500W) ser ud til at køre fint.)
Derudover har jeg prøvet at sætte CPU køleren på SYS_FAN men den kører stadigvæk ikke når jeg tænder for strømmen. Jeg har også prøvet at reset CMOS (BIOS) men det har heller ikke hjulpet. Håber at der er nogen der kan hjælpe mig. :-/
Hvordan kan jeg se om der er en kortslutning mellem bundkort og en messing afstands studs til pladen nedenunder?? Jeg har nu taget bundkortet ud af kabinettet og enkelte af messing studserne sad godt fast på bundkortet... kan det være problemet?
Jeg har kun sat studser i kabinettet der hvor de passer til bundkortet, så der er ingen studser som ikke passer på bundkortet. Vil lige prøve at "samle" computeren udenfor kabinettet.
Ingen held desværre :-( Ingen af blæserne kører. Kun når jeg slukker på strømforsyningen begyndte en af dem at køre lidt, og det er tilfældigt hvilken en af dem det er der "kører". (Som om de får et "chok" når jeg slukker på strømforsyningen.)
Oki... Nu virker Grafikkort blæseren. Computeren skulle åbenbart være tændt i ca. 5-7 sek. før grafikkortets blæser begyndte at køre. Dog starter CPU køleren stadigvæk ikke.
Nu har jeg prøvet uden grafikkort i. CPU køleren kører stadigvæk ikke når jeg bruger CPU_FAN. Jeg prøvede så "igen" at bruge SYS_FAN og denne gang begyndte CPU køleren at køre efter ca. 5 sek. og kørte derefter fint videre.
Derefter satte jeg grafikkortet i med samme resultat. Ved CPU_FAN var køleren død pånær ved "chok"-stødet når jeg slukkede på strømforsyningen. Ved brug af SYS_FAN begyndte den at køre efter ca. 5 sek. (Var bange for at brænde CPU af, så havde ikke haft computeren tændt længere end 2-3 sek. og troede at CPU køleren burde køre med det samme.)
godt, så har du 2 muligheder, enten at benytte det som det er nu, eller sende boardet retur og få det byttet (med den ventetid der måtte være), personligt havde jeg beholdt boardet, og bare brugt den anden connector til blæseren.
Jeg takker mange gange for svarene/supporten. Jeg vælger dog at returnere bundkortet til SHG.dk da jeg kan se at de har flere på lager. Tak for hjælpen screem_brille.
Du må gerne lige lave en "SVAR" besked, så jeg kan give dig point. :-)
-bartfreak tror du ikke du skal trække vejret lidt med dine drillerier!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.