Avatar billede twotimes Nybegynder
01. juni 2007 - 11:35 Der er 5 kommentarer

Opløsning på hjemmeside

hej,

hvilken opløsning ville i lave en hjemmeside i nu?

Jeg gætter på de fleste har 1024x768 som minimun, vil gerne holde mig i 4:3 og undgå at folk behøver at scrolle på siden.

Men browseren optager jo en del af skærmen...

Hvilken størrelse plejer i at bruge?
Avatar billede goose Nybegynder
01. juni 2007 - 11:48 #1
Afhænger af målgruppen, men jeg laver det stadigvæk i 800*600.

Du kan ikke sikre dig at folk ikke skal scrolle, jeg kører f.eks. ikke min browsere i fuld skærm og hvad så ,scrollhjulet er jo opfundet ...

/Goose
Avatar billede canedo Nybegynder
01. juni 2007 - 12:18 #2
På de nye UMPC'ere er opløsningen mig bekendt nede i de 800x600... Afhængigt af målgruppen og populariteten af de nye micro computere, så burde du overveje at lave designet ret fleksibelt.
Avatar billede twotimes Nybegynder
01. juni 2007 - 13:48 #3
målgruppen er folk der beskæftiger sig proffessionelt med video. Og folk der investere penge i den slags. Både i dk og udlandet.

Dvs. det er folk der sidder på kontorer der skal se på den. Gætter på de fleste kører browseren i fuld skærm.

Det er en side hvor præsentation prioriteres højere end brugervenlighed. Lidt ligesom en hjemmeside for Nike eller sådan noget.

Den hjemmeside vi pt. kører med er netop i 800*600, men det er efterhånden sjældent jeg støder på en skærm hvor den ikke ser lidt indskrumpet ud.
Avatar billede canedo Nybegynder
01. juni 2007 - 14:03 #4
Tja... det lyder som om, at du allerede har truffet et valg. Men du har måske ret i antagelserne omkring målgruppen. Folk som arbejder indenfor den branche bruger nok store skærme, ligesåvel som folk indenfor den grafiske branche generelt. Men angående 'indskrumpet'... tør jeg nævne at min hjemmeside kan vises helt ned til 700x550? Hvis du spørger mig, så ville jeg lave det så det kunne vises på skærme ned til 800x600. Jeg ville ikke kunne leve med bevidstheden om, at folk ikke kunne komme ind og se siden ordentligt på mindre skærme. Det ville ikke være godt nok. Et super-design afhænger ikke af skærmstørrelsen efter min mening.
Avatar billede olebole Juniormester
04. juni 2007 - 14:06 #5
<ole>

Brugerens skærmstørrelse er rystende ligegyldig. Det interessante er hans browserstørrelse!

Mange brugere foretrækker at kunne have flere vinduer åbne samtidigt. Derfor er det rigtig dårlig stil at forsøge at tvinge brugeren til at skulle indstille sit browservindue til en bestemt størrelse. Det bør være hans/hendes valg - som vi naturligvis bør rette os efter.

- ligesom vores fødders størrelse ikke skal dikteres af skofabrikanterne  ;o)

/mvh
</bole>
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester