Avatar billede skovjuul Nybegynder
07. juni 2007 - 02:38 Der er 1 løsning

Mit datamodul vil ikke som jeg vil

Hola...

Jeg har før programmeret i C++ Builderen og der plejer jeg at lave et datamodul hvor jeg samler alle mine sql-komponenter (flere forskellige query objekter). Dem kan jeg så få fat i ved at kalde SQLContainer->qNames->en-eller-anden-function.

Nu har jeg skiftet til Delphi og prøvede at lave samme nummer, men jeg får ikke rigtig nogen virkning ud af det.
Jeg har lavet mit Datamodu, kaldt det datamodule.pas / SQLContainer og inkluderet datamodule i min uses klausul i min main-form.
Jeg kan sagtens tilgå SQLContainer.qWhatever.en-function men jeg har en data-aware komponent på formen som opfører sig som om der slet ikke er kontakt til databasen (ingen data). Hvis jeg kopiere min qWhatever over til main-formen så fungerer det uden problemer.

Nogen der har nogen erfaringer på det her område?

På forhånd tak for hjælpen.
Avatar billede skovjuul Nybegynder
09. juni 2007 - 01:40 #1
Hmm.. Meget mystisk.. det har rettet sig selv ligepludselig.

Nevermind og fortsat god weekend.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB