Avatar billede Slettet bruger
11. juni 2007 - 21:22 Der er 2 kommentarer

Flashplayer og videoupload som YouTube.com

Hej Eksperter.

Jeg skal lave en funktionalitet på et site, hvor man kan uploade en video og derefter afspille denne som via flashafspiller som de gør på YouTube.com.

Jeg antager at der også skal lave noget converter software.

I første omgang står jeg selv for upload af videoclipsne.
Avatar billede jokkejensen Novice
11. juni 2007 - 22:44 #1
Det er let at lave en afspiller i flash, der tager en flv fil og afspiller den..

Det bliver nok sværere ved upload at få serveren til at encode filmen, samt film ofte kommer i 234 forskellige formater kræver det at du har adgang til at installere codecs osv på serveren. Jeg tror egentligt også at flv er et, hvad siger man, kommercielt format - der kræver macromedia flash encoder. De har sikkert også en server løsning, men den har man nok ikke lyst til at kende prisen på.

Personligt ville jeg hellere kigge på silverlight fra MS, skulle kunne gøre det hele outtathebox. NetFlix skulle allerede benytte det.

/JJ
Avatar billede bauerdata Nybegynder
12. juni 2007 - 02:13 #2
open source og gratis løsnig.
http://plone.org/products/atvideo/
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester