16. juni 2007 - 22:14Der er
12 kommentarer og 1 løsning
Hvilken væske ødelægger en bærbar bedst?
Hej, vi har siddet og diskuteret hvilken væske der ødelægger en bærbar bedst, og vi er uenige i om hvorvidt vand eller cola, eller en helt tredie væske er værst?
Prøv ;) Kortvarig udsættelse for vand kan være ret harmløst - specielt hvis den er slukket. Det kan tørre. Cola (den rigtige, med kalorier svømmende omkring) efterlader et klistret sukkerlag. Skal den ødelægges, så en stærk saltsyre.
cola virker fint ;) (alle væsker med den mindste smule salt vil gøre skade, spørgsmålet er bare hvor længe der går inden fejlene viser sig), men f.eks saltsyre vil være meget mere mistænktsomt end vand, cola, kaffe, osv., det er altså de færreste der sidder og drikker saltsyre og vælter glasset (og ens forsikrings selskab vil uden tvivl blive mistænkesomme hvis man siger man tabte den i spanden med saltsyre da man var ved at afkalke ens ny murede væg...)
Varm kaffe med sukker og fløde, den varme kaffe sørger for at det klistrerede sukker og fløde fordeles jævnt og pænt, det tager kun en ½ time og tastaturet har ingen forbindelse og tasterne bliver siddende nede, har desværre selv oplevet det.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.