Avatar billede hollow Nybegynder
17. juni 2007 - 10:51 Der er 5 kommentarer og
2 løsninger

Omdøbning af billeder

Hey alle.

Findes der et program der gør det muligt at omdøbe samtlige billeder i en mappe nemt og hurtigt... har nemlig 264 billeder hvor jeg skal have skrevet blandet_ foran... det tager sgu for lang tid..

Så var det jeg tænkte at der nok et eller andet sted har siddet en programmør med samme problem, og så har han nok bare lavet et sådant program :D

tak for hjælpen ;)
Avatar billede vejmand Juniormester
17. juni 2007 - 10:58 #1
Avatar billede leif Seniormester
17. juni 2007 - 11:02 #2
Eller TotalCommander (Genvejstast Ctrl + M)
Avatar billede hcma Novice
17. juni 2007 - 11:15 #3
hvad med at benytte WindowsXP :o)
http://www.hcma.dk/tips71to80.htm#no80  (nr. 80)
Avatar billede doggy82 Praktikant
17. juni 2007 - 11:55 #4
Prøv også det her geniale program: http://aren.hulubulu.dk  :)
Avatar billede hollow Nybegynder
17. juni 2007 - 12:50 #5
nice :D vidste jeg slet ikke at IfranView kunne :S.. tak for det, det der totalcommander var os godt nok, men IfranView var bare super :D..

tak for det ;P

nåede ikke at prøve det der Aren... men tester det lige senere :D
Avatar billede hollow Nybegynder
17. juni 2007 - 12:51 #6
venter lige med at acceptere svar til jeg har set det der Aren... hvis det er så genialt, så fortjener du næsten nogle point :D
Avatar billede hollow Nybegynder
22. juni 2007 - 12:56 #7
Nice :D brugte IfranView til selve opgaven, men for eftertiden bruger jeg Aren :D fed program
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester