Avatar billede dixondk Nybegynder
19. juni 2007 - 11:18 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

"User name, serial invalid or missing" i Adobe Creative Suite 2

Hejsa eksperter

jeg er ved at være en smule frustreret, og håber at der er nogen derude der kan hjælpe mig, for det kan Adobe åbenbart ikke..

Jeg har igår installeret Windows Vista Business 64bit på min computer, jeg var en smule skeptisk, men læste bl.a. herinde på eksperten.dk at der ikke var nogen problemer med at køre adobe-pakken samt dreamweaver, flash mm.

Når jeg installerede min (helt originale) AdobeCS2 premium, gik det fint med serial-nummeret og det hele, men når jeg derefter prøver at åbne et program kommer meddelelsen:

Error: "...user name, organization, or serial number is missing or invalid..."

Jeg har ringet til Adobe og forklaret problemet, og de har henvist mig til denne technote: http://kb.adobe.com/selfservice/viewContent.do?externalId=331741&sliceId=2
jeg har prøvet solution 3 med af reinstallere pakken, men samme problem opstår når jeg installerer igen...

solution 1 og 2 går ud på at man skal slette noget i registreringsdatabasen med et program, som koster $50, og det gider jeg altså ikke lige spendere... men jeg ved heller ikke nok om hvad jeg skal slette, og hvad det skulle hjælpe. måske er der et andet program man kan bruge?

da jeg tog kontakt til adobe igen og sagde ovenstående ikke virkede, sagde de at der ikke var mere at gøre, nu hvor jeg havde vista 64bit, for det understøttede jo ikke CS2-pakken... Hun synes derimod jeg skulle investere i CS3-pakken... GGGRRRRR...

Jeg har haft den samme CS2-pakke installeret på vista 32bit uden problemer

jeg har sjovt nok prøvet at installere CS(1) pakken og der er der ingen problemer...

Er der nogen der kan hjælpe mig...? PLEASE!!!
Avatar billede screem_brille Novice
19. juni 2007 - 11:51 #1
der er adskillige der har haft problemer med Adobes programmer på 64bit platformen.

Det koster altså intet at slette filer i registrerings databasen, det gør man ved at køre regedit.
Avatar billede dixondk Nybegynder
19. juni 2007 - 11:57 #2
hvad skal jeg kigge efter der...?? hvad skal jeg slette før jeg prøver at geninstallere?
Avatar billede screem_brille Novice
19. juni 2007 - 12:06 #3
1. Run Registry Fixer, and look for the following key among the green entries: HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/Current Version/Uninstall/{236BB7G4-4419-42FD-0409/1E257A25E34D}.

2. Set this key as a protected key.

3. Remove, and then reinstall Photoshop.
Avatar billede dixondk Nybegynder
19. juni 2007 - 13:29 #4
den er der ikke...
Avatar billede dixondk Nybegynder
22. juni 2007 - 10:06 #5
nu virker det... og tænkte lige jeg vil fortælle andre om hvad jeg gjorde..

istedet for at installere hele adobe creative suite 2 premium på en gang, installerede jeg først indesign for sig selv, og testede om det virkede... og det gjorde det, mærkeligt nok.. jeg fik ikke den samme melding længere om invalid username osv..

Derefter installerede jeg photoshop og resten af slænget... og nu virker det hele. meget mærkeligt...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester