Avatar billede -veile- Nybegynder
19. juni 2007 - 20:41 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Abit IN9 32X-MAX

Hej

jeg er i fuld gang med at samle min computer som jeg lige har købt..

den er os samlet med jeg kan ikk tænde den.. Der er en rød lampe som lyser ved siden af HDDLED, nogen som har nogle erfaringer med dette bundkort og som måske kan komme med en løsning..

Skal siges det er den eneste LED som lyser rød, der er endnu en LED ved siden af speaker og den lyser grønt, så tror ikk der nogle problemmer der.. :P

// Jacob Veile
Avatar billede screem_brille Novice
19. juni 2007 - 20:43 #1
nu har du kigget i manualen og set hvad de skriver om de lysdioder ikke ?
Avatar billede -veile- Nybegynder
19. juni 2007 - 20:53 #2
joh self... den lampe som lyser hedder 5VSB og der står This led lights up when the power supply is connected with power source. 

den tekst gælder for 5VSB/3VSB og 3VSB lyser grønt mens 5VSB lyser rødt. og er næsten sikker på der en fejl ved det lys men aner det ikk
Avatar billede screem_brille Novice
19. juni 2007 - 21:07 #3
i din manual bør der stå hvor emget strøm din PSU skal give minimum på 5Vsb, det kontrollerer du så med det der står på din PSU.
Avatar billede -veile- Nybegynder
21. juni 2007 - 21:10 #4
har fået den til at starte nu.. men nu sker der ligesom ikk meget mere.. når jeg tænder den får jeg ikk noget skærm billed

Grafikkort -> Sappfire HD2900XT ATi grafikkort... nogen der kender fejlen..
Avatar billede screem_brille Novice
26. juni 2007 - 12:36 #5
har du husket at montere evt ekstra strømkabler til dit grafikkort, og sikret dig at din psu er kraftig nok ?
Avatar billede -veile- Nybegynder
02. december 2007 - 16:13 #6
svar
Avatar billede -veile- Nybegynder
10. april 2008 - 18:21 #7
lukker har fundet fejlen
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester