21. juni 2007 - 22:54Der er
14 kommentarer og 1 løsning
Original windows 2000 dk cd eller iso.
Hej mennesker
Jeg har en gammel windows 2000 licenskey til min mors computer, men har desværre ingen cd til den. Nu hvor jeg skal til at formatere min mors computer vil jeg høre om der er nogen, der vil låne mig en cd eller sende mig en iso af en
- original windows 2000 DK (ingen SP).
Så vidt jeg ved er det ikke ulovligt når jeg har en key.
Jeg har desvæærre ikke en 2000, men vil gøre dig opmærksom, at du skal eftersøge den rigtige version. Er det Home eller Professional. Får du den forkerte version, passer din nøgle ikke.
Når det drejer sig om OEM versioner: Det er ifølge Microsoft tilladt, at lave en sikkerhedskopi af sin originale Windows Cd og selvf. også at bruge den. Men det er ikke tilladt at låne hverken kopien eller originalen ud til andre. En ISO er også en kopi.
Men du har mulighed for, hvis du kontakter Microsoft, at få tilsendt en ny Cd for et mindre beløb, end det du skal betale for en ny licens. Hvordan det helt præcist foregår ved jeg ikke, men det kan Microsoft hurtigt oplyse dig på - Kundeservice tlf. 44 89 01 11
Der er jo andre som har den, og som ikke lader sig trække rundt ved næsen af rovbegærlige microsoft. Det kan da ikke skade noget, at der laves en kopi. Hvad skal man med den, hvis man ikke har nøglen?
Jeg prøver lige den med at få en cd tilsendt. Det er nu engang rart at have en helt original, når man har retten. Ringer på mandag, og svarer tilbage her på sitet samme dag.
Microsoft supporterne var vældig flinke, og har lovet at sende mig en cd inden for et uge. Prisen var 189.30 + 11.00 kr for efterkrav.
Det skal dog bemærkes at det var en af de sidste windows 2000 PRO DK cd'er de havde. De tog pænt lang tid om at finde ud af om de rent faktisk havde nogen tilbage.
Lige nu, august 2018, er der en anden der har samme problem, i Windows kategorien, måske er du i stand til at hjælpe.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.