Avatar billede dkcram Nybegynder
02. juli 2007 - 20:23 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Windows Vista og Linux Ubuntu dualboot.

Jeg prøver at sætte mit system op til dualboot. Harddisken er partitioneret sådan at der er tre en til windows en til linux og en til linux swap. men.... jeg kan kun boote vista op hvis jeg vælger ubuntu siger den at ntldr mangler? ved ikke hvordan man ordner dette problem? håber nogen kan.

Marc Thomson.
Avatar billede arne_v Ekspert
03. juli 2007 - 00:46 #1
Har du installeret Windows først og Linux sidst som du bør ?
Avatar billede dkcram Nybegynder
03. juli 2007 - 01:11 #2
ja men har efterfølgende "rodet" lidt med systemet så hvordan det præcis det er registreret nu er jeg lidt i tvivl om....?
Avatar billede dkcram Nybegynder
17. juli 2007 - 02:12 #3
Lukket.......
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester