21. juli 2007 - 09:45Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Fejlfinding:Er det bundkort, cpu, ram eller det hele der er røget
En morgen jeg tænte computeren lyste power lampen i 0.5 sek og så gik computeren død. Efterfølgende var der ingen respons når jeg trykkede på power knappen. Jeg tilsluttede en ny strøm forsyning på 300watt (gamle var på 450watt) og frakoblede powerledningerne til harddiske og grafikkort, da jeg ikke var sikker på at 300watt er nok til at køre andet end bundkortet med ram og processer. Når jeg nu tændte computeren kørte kabinet og cpu blæser i 1-2 sekunder og så skete der ikke mere, computeren døde igen og der kommer ingen lyde fra kabinethøjtaleren. Jeg sendte så den gamle strøm forsyning til reperation og fik en ny 500watt tilbage i reklamation, men der er ingen foreskel selv med hadddisk og ATX_12V kablet tilsluttet.
Kan i sige noget om hvad der er galt med min computer. Kan det godt kun være bundkortet der fejl på eller er ram og cpu røget med? (eller kan jeg have tilsluttet 500 watt strømforsyningen forkert? strømforsyningen kan forresten fint starte en gammel computer jeg har)
Specifikationer: Gigabyte 8N-SLI nForce SLI Pentium D 930. 3.0 GHz Kingston DDR2-677 Titan Power 500watt
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Hvis der har været lyn og torden kan din komputer have taget skade så flere ting er kaput. Din indboforsikring betaler muligvis hvis det skyldes lyn og torden.
Tak for svaret. Jeg har ikke pillet ved cpu-køleren, så det lader til at jeg kan være sikker på at det er et defekt bundkort. Jeg ville lige være sikker så jeg ikke får en regning for ukonstateret fejl.
Du er da en mærkelig snegl,du er nød til at give peet-49 point da han i aller første indlæg skriver defekt bundkort,og i dit sidste indlæg er enig med ham.
I må undskylde at jeg ikke helt kan overskue hvordan jeg giver piont, jeg her virkelig prøvet! og ved selvfølgelig at i sidder her for min skyld, og jeg har alle intentioner om at dele alle de point ud jeg kan.
Det er ikke anderledes, at give andre point, som dig selv - proceduren er den samme.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.