I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.
det skal bare understøtte DirectX 10 og OpenGL 2.0 også vil jeg gerne have det på 512 MB ! Grunden til, at jeg brændte lidt varmt på ASUS kort var pga. Max. opløsning: 3840 x 2400 , men jeg ved ikke om det har noget at sige !
Gainward kortet havde en Max. opløsning: 2560 x 1600 !
Der skal du tjekke din skærm tiger og se hvad dens max opløsning er,hvis den er under 3840x2400 er der jo ingen grund til at tage Asus kortet.Med mindre du vil ud og invistere i en ny skærm også.
det kan ikke klare sån høj opløsning, men man kan så vende og sige, hvis jeg ville ud og invistere i en anden skærm, så var det fordel at have den høje opløsning. Men jeg har så ikke lige nogle planer om en ny skærm ! Er godt tilfreds med den jeg har !
De 2560*1600 er rigeligt.. Den billigste fladskærm der understøtter 2560*1600 er en 30 tommer sag fra Apple til 10.500, skal du over den opløsning bliver det rigtig dyrt. En 24 tommer med 1920*1200 fullHD klar til 5000 kan vel også gøre det og der følger gainward kortet jo fint med ;)
Film i den bedst mulige kvalitet er 1920*1080. Skal du køre spil i 2560*1600 skal du have noget vildere gfx setup end det her + den dyre skærm. Så du vil aldrig få brug for højere opløsning. Det bedste skærmkøb PT er nok 22 tommer fladbørger og de kører 1680*1050 hvilket er en meget behagelig opløsning.
Når jeg spørger på den måde mht. valg af kort på edbpriser.dk har det også noget at gøre med de arm moduler der sidder på kortene, det er ikke jo alle producenter der bruge lige gode og stabile ramkloder. Har jeg lade mig fortælle !
Det kommer an på hvad kortet skal bruges til. Da du står stejlt på DX10 går jeg ud fra der skal games en smule. I den prisklasse er der Radeon HD2600XT, det performer en smule dårligere end 8600GT i nogen spil en smule bedre i andre. Det har til gængæld fuld HDMI understøttelse, altså billede + 5.1 lyd gennem HDMI kabel, fuld .H264 dekodning og meget lavt strømforbrug. GDDR4 ram på 2.2GHZ
Personligt ville jeg dog snuppe et X1950pro eller x1950XT DX9 kort og køre XP til win Vista (Win ME 2 anyone???), DX10 mm bliver en nødvendighed. Der er ingen spil der kommer udelukkende til DX10, de spil der skulle være kun til Vista kan man sagtens køre på XP. Jeg ville købe et godt DX9 kort og så spare mine penge ½-1 år til Vista og DX10 kører noget bedre og så er der også kommet nyere generationer af DX10 kort, hvor de lige nu er nye og man stadig betaler for teknologien. Med et low-midend gfx kort som 8600GT kan du alligevel ikke komme så mange DX10 effekter på uden det lagger. Med mindre du allerede kører Vista er det vejen jeg ville gå
der har vist været lidt bøvl med deres mail service, har også hørt andre beklage sig
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.