Jamen, så gav en hurtig google dig dette at forholde dig til.
http://www.datapro.net/techinfo/dvi_info.htmlSå nu skal du finde et dual-link DVI-d/i kabel, hvis du vil have bedste signal igennem. Godt nok kan Single-link sagtens følge med. Men du får mere signal og mulighed for længere kabel med dual. (ved godt det er to sider af samme sag)
Hvor stor betydning det har skal jeg ikke kunne udtale mig om, har ikke den store erfaring idet. Andet end at generelt, så giver gode kabler bedre lyd og billede. Forstået på den måde at ens 20kkr tv og 15kkr anlæg er sat sammen med kabler for samlet 500,- kr, og dermed dårligere udnyttelse/nydelse. Du rammer selvfølgelig en grænse hvor der er meget lidt at hente for mange penge.
ad 2) Du går bare ind i dine skærmindstillinger. Hvis du kører Windows, så skal du sikkert bare ændre opløsning og opdatering, den vil selv finde ud af at du har to skærme efter en genstart med tv'et tændt.
Den del er ikke specielt besværlig, og på dit link har du endda opløsning og opdatering givet. (1.280 x 768, 60 Hz).
Det var besværligt med S-vhs stik, fordi pc'en ikke altid lige fandt tv'et, og signalet ikke lige hængte naturligt sammen med grafikkort.