Avatar billede sabumnim Novice
29. juli 2007 - 23:46 Der er 19 kommentarer og
1 løsning

billede i html side

Hejsa

Har lige et spørgsmål som jeg håber I kan hjælpe med.

Jeg skal have lavet noget galleri agtigt på en lidt anderledes måde end den konvetionelle.

Jeg ønsker at lave følgende:
I min galleri mappe har jeg f.eks to billeder i hver deres opløsning - en på 80 x 50px og et magen til blot i 1000 x 600px.

Når jeg echoer mit lille billede ud vil jeg gerne have at man klikker på dette Thumbnail og herved åbnes en html side som vier det store billede.
Jeg forestiller mig at den pågældende html side blot ligger som en blank side i min mappe sruktur og så hentes op når thumbnail klikkes.
Jeg ved ikke hvordan dette skal gøres bedst men kunne forestille mig et eller andet med at POSTE et ID til denne faste HTML (php) side som så via dette ID henter det rigtige billede op i stort format?

Kan dette evt. lade sig gøre eller hvordan kan jeg løse dette problem?

PS. har ikke noget kode da ovenstående skal være en del af en kommende løsning men er helt klart åben for input.
Måske kan det lade sig gøre ved hjælp af noget javascript/php sammen?

//Carsten
Avatar billede mcardle Nybegynder
29. juli 2007 - 23:54 #1
Har du dine billeder i en database eller skal den læse dem ind fra en mappe?

//mcardle
Avatar billede sabumnim Novice
30. juli 2007 - 00:06 #2
Hejsa

De lægges ind i MySql via en formular og bliver ECHOET ud herfra i en tabel række af 4 eller 5

//Carsten
Avatar billede mcardle Nybegynder
30. juli 2007 - 00:13 #3
Du kan bruge den her, du skal bare smide det ind i en tabel.:

<?php

$getPictures = mysql_query("SELECT * FROM billeder") or die(mysql_error());
while($showPictures = mysql_fetch_array($getPictures)){
    echo "<a href='" . $showPictures["pic_url"] . "' target='_blank' style='border-width: 0px;'><img src='" . $showPictures["thumb_url"] . "' title='" . $showPictures["name"] . "' /></a><br />\n";
}

?>
Avatar billede mcardle Nybegynder
30. juli 2007 - 00:17 #4
Nu satte jeg den ind i en tabel:

<?php

echo "<table cellpadding='0' cellspacing='0' border='0'>";

$getPictures = mysql_query("SELECT * FROM billeder") or die(mysql_error());
while($showPictures = mysql_fetch_array($getPictures)){
    echo "<tr><td><a href='" . $showPictures["pic_url"] . "' target='_blank' style='border-width: 0px;'><img src='" . $showPictures["thumb_url"] . "' title='" . $showPictures["name"] . "' /></a></td></tr>\n";
}

echo "</table>";

?>
Avatar billede sabumnim Novice
30. juli 2007 - 00:18 #5
Hej MC
Jeg tester lige dit script her en af dagene, men som jeg ser det er det blot et spørgsmål om at der skrives target _blank...?

Men jeg vil gerne lave al min html kodnig valid og her dur target _blank desværre ikke...
Kan der gøres andet?

//Carsten
Avatar billede mcardle Nybegynder
30. juli 2007 - 00:26 #6
target='_blank' er absolut valid i følge standarterne.
Avatar billede sabumnim Novice
30. juli 2007 - 00:38 #7
hej igen

Øhh ikke ifølge min overbevisning når jeg "bygger" XHTML strict

Se her:
http://www.anstrup.dk/bog/javascript/indledning---target_attribute_i_xhtml_strict

Har ikke lige kunnet finde den rigtige side på w3c men ved helt sikkert at Target _blank ikke er tilladt i strict tilstand

//Carsten
Avatar billede mcardle Nybegynder
30. juli 2007 - 01:48 #8
Jo.. Det kan man sagtens, jeg koder selv i xhtml strick og den vil herne validerer min. Dit problem er muligvis, at du har haft et billede inde i, som du ikke har afsluttet med /.

Forkert:
<img src="et_eller_andet.jpg">

Rigtigt:
<img src="et_eller_andet.jpg" title="Noget" eller alt="noget" />

Husk afslutning på billeder med /, det samme gælder <param> og <input>.
Avatar billede olebole Juniormester
30. juli 2007 - 02:17 #9
<ole>

Om markup-koden validerer mod XHTML 1.0 Strict, kan være rystende ligegyldigt, når serveren sender dokumentet med mime-typen 'text/html'. Så er der ingen browser på kloden, der parser den som andet end skidt HTML.

Og hvorfor ydermere forsøge at tvinge browseren til at parse dokumentet som HTML med en meta?

Endelig er dine scripts ikke kompatible med XHTML. Hvis du ved et uheld skulle støde ind i en browser, der understøtter XHTML nogenlunde korrekt, ville den gå ned med et drøn og en XML-fejl.
Nu kan du godtnok ånde lettet op, da ingen af de tilgængelige browsere på markedet understøtter XHTML - men i store træk blot lader somom  ;o)

/mvh
</bole>
Avatar billede sabumnim Novice
30. juli 2007 - 02:20 #10
Hej Mc

Jeg er nu stadig ret sikker i min sag....

Vil gerne se den kode du henviser til...måske har du et link til en side du har lavet som overholder en STRICT dtd.
Læs også lige dette:
http://archivist.incutio.com/viewlist/css-discuss/34782

Du kan sagtens omgå problemet hvis du indkoder noget javascript men så har du så et problem hvor javascript er slået fra.

Men som sagt vil jeg gerne teste en af dine sider, da jeg stadig mener jeg har ret.

//Carsten
Avatar billede sabumnim Novice
30. juli 2007 - 02:23 #11
Her er en forklaring fra W3c

http://www.w3.org/MarkUp/2004/xhtml-faq#target

//Carsten
Avatar billede olebole Juniormester
30. juli 2007 - 02:28 #12
Undskyld, jeg kommenterede på dokumentet bag linket ovenfor  =)

I øvrigt er det helt korrekt, at target er invalid i XHTML 1.0 Strict. Men det er det også, hvis det sættes med script - og så er det såmænd ligemeget, at den del af scriptet heller ikke er kompatibelt med XHTML  ;o)
Avatar billede olebole Juniormester
30. juli 2007 - 02:29 #13
Target er såmænd heller ikke en valid attribut i HTML 4.01 Strict  ;o)
Avatar billede sabumnim Novice
30. juli 2007 - 08:00 #14
Hej Olebole og Mcardle

Ole, tak for det :0)

Men det kan sagtens lade sig gøre at køre en target _blank for såvidt at man smider det hele igennem et javascript.
Dette kan imidlertidig godt validere og kan sagtens køre under hvilken som helst STRICT form man ønsker.

Men desværre vælger nogle at helt slå javascript fra, hvorfor dette ikke er helt 100% optimalt.
Derfor søger jeg en anden metode til hvordan jeg løser dette.

Desuden Ole gør det slet ikke noget at du kommenterer på disse spørgsmål :0)

The more the marry :0)

//Carsten
Avatar billede olebole Juniormester
30. juli 2007 - 12:30 #15
"Men det kan sagtens lade sig gøre at køre en target _blank for såvidt at man smider det hele igennem et javascript.
Dette kan imidlertidig godt validere og kan sagtens køre under hvilken som helst STRICT form man ønsker."

Nej, det er stadig noget vrøvl. Grunden, til din kode skal validere, er ikke, at du skal gøre et tilfældigt stykke software på WWW (W3C's validator) tilfreds.

Lad os tage et helt andet (langt ude) eksempel:
Hvis du skal lave et missilskjold, ville du så forvente, at systemet skulle holde øje med lavtflyvende overlyds-køer med en raket i numsen og et selvmordsbælte spændt om bugen? Formodentlig ikke!
- og hvis din radar endelig skulle støde på én, ville den derfor ikke have kinamands chance for at vide, hvad den skulle stille op med den  ;o)

Hvis du skriver markup, ved browserens parser, at den skal lede efter forskellige attributter i forskellige tags - og senere i dokumentets DOM.
Disse attributter er ganske veldefinerede og parseren bør kun kende de valide attributter og bør ikke ane, hvad den skal stille op med evt. invalide.

Hvis der er tale om en stringent markup version, skal parseren altså ikke lede efter den attribut, der hedder 'target'. Den bør ikke ane, hvad den skal stille op med den - hverken når den parser koden før renderingen, eller når den senere skal til at arbejde med sidens DOM. Derfor er det rystende ligegyldigt, hvordan du prøver at snyde attributten indenfor i din kode.

At browserne er så tilgivende overfor dårlig og/eller misforstået kodning, at de alligevel accepterer den slags 'hacks', skyldes mange ting - men det kan du ikke forvente fortsætter.
Hele meningen med at overgå til nye standarder er, at klienterne skal kunne gøres væsentligt lettere/mindre og økonomisk overkommelige at udvikle på. Det er ikke tilfældet, sålænge browserklienter skal være så pokkers tilgivende overfor invalid kode - så alle browser leverandører har våde drømme om fremtiden. En fremtid, hvor der ikke er plads til invalid kode!

Sålænge du vil skrive XHTML Strict, kan du ikke åbne et nyt vindue uden at bruge JS-metoden window.open. That's it 'n' that's that!
Så kan du naturligvis skrive XHTML 1.0 Transitional, men det fungerer ikke en dyt bedre eller anderledes end HTML 4.01 ... der er _kun_ kosmetiske forskelle. XHTML 1.0 Transitional parses _aldrig_ som XHTML.

XHTML er rigtig meget mere end blot at lukke tags og skrive med småt - men det kan være ligemeget idag, for der er i skrivende stund ikke én eneste browser, der understøtter XHTML bare nogenlunde.
Desuden er standarderne slet ikke konsistente endnu. Først når XHTML 2.0 og XForms bliver en realitet - og de bliver understøttet i browserne - vil du f.eks. kunne aflæse et formfelts value. Det kan du _ikke_ idag, hvis du vil skrive valid, begavet kode.

Læs evt:
    http://www.eksperten.dk/artikler/537
    http://www.eksperten.dk/artikler/538
Avatar billede mcardle Nybegynder
30. juli 2007 - 17:13 #16
Jeg bøjer mig i støvet ;o)

Anyways håber du finder ud af det hele.

//mcardle
Avatar billede sabumnim Novice
30. juli 2007 - 21:41 #17
Hej Ole og Mcardle

Ole, kan godt se din pointe men hovedsagen for mig indtil de nye standarder kommer er at min (x)html kode er så optimal som muligt omend jeg bøjer mig for dit indblik i den forunderlige verden af html.
Men faktum er at når jeg benytter et javascript fremfor target _blank så vil min kode valider og jeg er tilfreds på trods af at de forskellige aktuelle browsere ikke kan tolke xhtml som det er meningen den skal tolkes.

Blot står jeg tilbage med det problem som min forespørgsel her går ud på; nemlig at få lavet noget dynamisk php kode som vil ÅBNE et nyt vindue ved klik på en THUMBNAIL, vel og mærke helst uden brugen af target _blank og mit spørgsmål er så hvordan jeg får gjort dette.

//Carsten
Avatar billede sabumnim Novice
02. september 2010 - 19:48 #18
Hej mccardle

Jeg opdagede lige at jeg ikke havde lukket dette spørgsmål i sin tid.....helt tilbage i 2007.

Det vil jeg gerne rode bod på nu, og jeg vil derfor bede dig om at kaste et svar, da du jo kom med en mulighed for denne billedvisning.
Så jeg takker for din hjælp og vil gerne kvittere med nogle point.

Smid venligst et svar :0)

//Carsten
Avatar billede mcardle Nybegynder
02. september 2010 - 22:39 #19
Hehe, takker... :D
Avatar billede sabumnim Novice
03. september 2010 - 13:05 #20
Værsgo´

Og fortsat god dag og weekend

//Carsten
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester