01. august 2007 - 09:46Der er
26 kommentarer og 1 løsning
Ny pc skal købes
Hejsa
Jeg går i tankerne om at købe en ny PC. Min "gamle" skal så overtages af sønnen, det er en 3.06 ghz Celeron med et Club3d gfxkort 6600GT med 128 mb. Jeg syntes bare ikke den kører optimalt til det jeg skal bruge den til (spil, musik, film etc)
Jeg har kigget lidt på fønix computere og compumail. Men er lidt i vildrede.
Mit budget vil gerne hvis den ikke koster alt for meget over 5000, gerne under, men så igen, den skal virke.
Til gaming er det ikke pt. amd der styrer det show? Jeg kan sagtens samle den selv, nogen der har ideer?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Det kan jeg godt se, havde læst dit budget som 6000. Men i det tilfælde ville jeg hellere vælge en af de modeller med en lidt mindre Intel Core 2 Duo frem for AMD'en, så som denne:
Nej det er den måske ikke.. Så skal man op i en 2.66 GHZ Intel.. Den kan slå en den 3 ghz du har valgt..
Men i din konfiguration bliver der en flaskehals ved dine ram og bundkort.. De kan kun køre henholdsvis 667 og 800 mhz.. Hvor imod din cpu kan køre 2000 mhz.. Så det hjælper jo ikke at sætte en kæmpe cpu i når resten ikke kan følge med :)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.