Avatar billede gree Nybegynder
03. august 2007 - 00:59 Der er 24 kommentarer og
1 løsning

DVD-recorder eller ?

Jeg er nu blevet træt af mine videobånd og vil havde dem over på harddisk eller DVD.

Nu er nogle af mine videobånd optaget med en gammel Philips video. Philipsen lavede Index når man trykkede på pause eller stop.

Nu er spørgsmålet så om jeg kan få de index med over på DVD-optageren eller et TV/Video kort til computeren ?

Er det best at købe en DVD-optager eller et TV/Video kort ?

Det er vel lettest at bruge en DVD-recorder med harddisk og gennem scartkablet, det giver vel også den bedste kvalitet ?

Kan man selv sætte kvaliteten på en DVD-recorder eller har den kun en kvalitet af billede/lyd ?
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
03. august 2007 - 01:27 #1
Det er lettest med en harddiskrecorder. Der foregår det hele i en proces. Dine pause-stop signaler må være noget der er gemt i videoens hukommelse.

Harddiskrecorderen har også mange andre fordele såsom pause af live tv-udsendelser. Det er rart, hvis telefonen ringer.

Kvaliteten er nogenlunde den samme for tv kort og HDD recorder.
Avatar billede hcars Novice
03. august 2007 - 06:51 #2
Jeg vil også anbefale en harddisk-optager, enten Sony eller Pioneer, som jeg kender rigtig godt.
Absolut ikke Philips, som jeg også kender. Samsung og LG kunne være gode bud, men jeg kender dem ikke.
Har selv en lidt ældre Pioneer, som funker og er betjeningsvenlig, men desværre kun med 80 GB.
Med hensyn til optagelse: Ja du kan selv nemt bestemme optagekvaliteten.
Den normale kvalitet hedder noget i retning af SP og giver ca. 2 timer på en DVD.
Når det drejer sig om hjemmelavede VHS, der skal overføres, kan du sikkert anvende kvaliteten LP uden kvalitetsforringelse i forhold til VHS. Det giver dig så 4 timer pr. DVD.
Normalt har en HDD-optager 5-6 forskellige optagekvaliteter, men det er kun SP (normalen), LP (hvor du får dobbelt spilletid) og HQ (hvor du får superkvalitet og halv spilletid), der er værd at beskæftige sig med.
De helt ringe kvaliteter dur vist kun til at de kan skrive i reklamerne, at maskinen har hukommelse for 227 timer. Ja tak, men du kan ikke holde ud at se på det.
Normalt ville jeg vælge SP, men overveje LP ved overførsel af VHS, men det er jo gratis at lave prøver.
Normalt skulle en kopi i øvrigt ikke kunne blive bedre end originalen, men det mener jeg faktisk at have oplevet netop ved overspilning af VHS.
Avatar billede hcars Novice
03. august 2007 - 06:55 #3
Du vil i øvrigt nemt kunne lave nye indeksmærker, hvis du overspiller til harddisekn, før du brænder på DVD.
Jeg er temmelig sikker på, at du ikke får VHS-indekset med, uanset om det er lagret på båndet eller i videoen.
Avatar billede gree Nybegynder
03. august 2007 - 11:59 #4
Nu er problemet med index at der er over 100 index på et bånd, såå og det ligger ikke i videoen, men jeg tror den "læser" de "klik" som kommer.

Omkring kvaliteten, så mener jeg at man skulle kunne ligge 6 til 8 timer på en DVD uden tab af kvaliteten. Så vil det vel være best med et TV/video kort eller ?
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
03. august 2007 - 17:03 #5
De kvalitetsindstillinger man bruger i tvkort og i HDD recordere, er sådan set de samme. På nogle tvkort kan man så yderligere specificere andre captureindstillinger, men målet bliver i princippet det samme.

Hvis du vælger et tvkort, skal du sikre dig at dette har en hardwarechip til optagelsen. Dermed optages videoen i MPEG2 DVD format. Så skal du blot have et program a la TMPGEnc DVD Author til at lave dvd skiverne. Det er en proces der tager ca. 10-20 minutter excl. brænding. Fordelen er at du kan klippe i videoen, samt indsætte afsnit hvor du selv ønsker det.
Har tvkortet ikke hardware chip til optagelsen, bliver optagelsen som regel i AVI. Det fylder voldsomt, og der skal en langsommelig omkodning til, for at få en DVD ud af det.
Avatar billede trav4u2 Juniormester
03. august 2007 - 20:18 #6
Jeg har altid opnået en bedre kvalitet via DVD-optagere / Harddiskoptagere end via et TV-kort, og ja det er også lettere; så jeg vil klart anbefale en hardiskrecorder med DVD-optager.

Jeg har selv en Philips 3450H som efter en firmwareopdatering fungerer fint. Den kan tit kan fås til ca. 2.000,-

Jeg ville dog ikke satse på at lægge 6-8 timer over på én DVD. 3 timer vil jeg anse som maksimum hvis kvaliteten skal være nogenlunde.
Avatar billede hcars Novice
04. august 2007 - 18:07 #7
Hvis du lægger 6 timer på en skive, tror jeg ikke, at du gider at se på det, men det kan da lade sig gøre.
Jeg har optagelser primært fra TV i LP-format (ca. 4 timer pr. skive), hvor man faktisk ikke kan se forskel fra originalen, og i andre tilfælde kan man godt se forskel, og så ærgrer man sig over, at man ikke brugte SP-kvalitet.
En DVD-skive koster altså også kun 2 - 3 kr., så det materiale man vil gemme, kan vel godt bære den lille omkostning.
Apropos Philips: Jeg håber, at de er blevet bedre, end sidst jeg testede dem (det kan jeg forstå af trav4u2's indlæg, at de nok er blevet). De var meget omstændige at betjene, og man kunne kun slette hele filer. Hvis man ville klippe noget ud af en fil, blev det liggende og fyldte på harddisken, da man kun kunne skjule det. Mærkeligt at et så stort firma ville være sådan noget bekendt.
Pioneer og Sony virker meget bedre. Jeg har også prøvet bambus som Daewoo, som også laver pæne optagelser, men har det problem, at de larmer ad helvede til.
Avatar billede trav4u2 Juniormester
04. august 2007 - 19:19 #8
hcars  >>  Ja, jeg kender ikke de tidligere modeller, men 3450H’eren er let at betjene.

Og så er det jo rent svir med 6 timers Time Shift. Maskinen gemmer automatisk optagelser når man tænder for den; så sidst på aftenen kan man bare gå, op til 6 timer tilbage, og se TV-avisen.

Den er i øvrigt stort set lydløs :-)

http://www.dvdpriser.dk/Products/Listprices.asp?ID=230788
Avatar billede hcars Novice
10. august 2007 - 06:52 #9
Gree:  Knock-knock??
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
15. august 2007 - 18:04 #10
gree, er du kommet videre i dine overvejelser?
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
22. august 2007 - 18:57 #11
Respons!
Avatar billede hcars Novice
25. august 2007 - 09:37 #12
Administrator på banen, tak.
Avatar billede gree Nybegynder
25. august 2007 - 16:08 #13
Egenligt sjovt at man ikke må tænke over hvad man skal. Det er i en ferie tid og jeg tænker stadigt over hvad jeg vil.

Men lig et svar, dem som vil havde point. Så lukker vi.
Der er flere ting i det end somsådan - for mig - end billige points.
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
26. august 2007 - 00:09 #14
Det har ikke noget med at gøre at vi kræver spm lukket, men at vi ikke hører fra dig.
Avatar billede trav4u2 Juniormester
26. august 2007 - 02:58 #15
Håber du har haft en god ferie, forhåbentlig væk fra det danske vandland :-)

Det er først relevant at give points når dit spørgsmål er besvaret sådan at dit problem er løst.

Eftersom vi ikke taler om noget akut problem, synes jeg da bare du skal vende tilbage når du er kommet nærmere på at vælge en løsning. Hvis løsningen benytter et de forslag du har modtaget, kan du bare bede om at der bliver lagt et svar. Hvis ikke så lukker du bare ved at tage points selv.

I øvrigt. Her har du lidt ekstra om HDD-recordere
http://www.pcworld.dk/c/harddiskoptagere
Avatar billede gree Nybegynder
26. august 2007 - 21:00 #16
Dem som vil havde points, lig et svar.
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
26. august 2007 - 21:09 #17
Jeg springer over.
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
16. september 2007 - 10:14 #18
Skal vi lukke?
Avatar billede hcars Novice
16. september 2007 - 14:12 #19
Selvfølgelig har du lov at tænke over, hvad du vil gøre, men det kan du jo godt gøre, efter at du har lukket spørgsmålet.
Hvis alle optrådte som dig, ville Eksperten ikke kunne fungere. Du optræder ikke rimeligt overfor dem, der har brugt af deres tid og deres erfaringer på at hjælpe dig.
Spørgsmålet har stået åbent i 1½ måned, hvor du har været meget lidt aktiv.
Se nu at få lukket og tænk dig om, før du starter et nyt spørgsmål op.
Ha' en rigtig god søndag, alle sammen.
Avatar billede gree Nybegynder
17. september 2007 - 22:28 #20
Efter som jeg husker det, så spurgte jeg om hvem der ville havde points og ingen meldte sig.... sååååå ????
Avatar billede hcars Novice
19. september 2007 - 15:45 #21
Hvis man har lagt et svar, er det jo nok i sig selv tegn på, at man godt vil ha' point.
Jeg synes under alle omstændigheder, at du skal se at få lukket.

Af din uartige kommentar om "billige point" kan jeg forstå, at du åbenbart ikke regner de afgivne svar for noget, selvom de udførligt giver svar på dit spørgsmål, og sagtens kunne danne grundlag for din beslutning.
Hvis du ikke ønsker at give mig point, så er det helt fint med mig på baggrund af din uartige bemærkning, men så kan du jo lave et svar til dig selv og selv tage pointene tilbage.
Avatar billede trav4u2 Juniormester
19. september 2007 - 17:05 #22
Hmm. Det er sikkert et digitalt problem, altså luk / åben :-)

Men spøg til side. Til slut herfra. Hvis du ender op med en Philips 3450H, kan du hente en evt. firmware opdateringen her:
http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?slg=ENG&sct=DVD_HARDDISK_RECORDERS_SU&cat=DVD_HOME_THEATER_CA&grp=HOME_ENTERTAINMENT_GR&session=20070716073059_83.91.32.46&ctn=DVDR3450H/58&mid=Link_Software&hlt=Link_Software
Avatar billede gree Nybegynder
19. september 2007 - 23:17 #23
Så må vi jo håbe at I ikke ligger et indlæg på mine spørgsmål fremover :-)
Avatar billede hcars Novice
20. september 2007 - 20:50 #24
Opgiver.

Skal nok lade være med at _lægge_ svar til dig fremover. Jeg kan slet ikke fostå, hvorfor du skulle oprette nye spørgsmål, for du vil jo ikke bruge svarene konstruktivt.
Kan du heller ikke finde ud af at lukke spørgsmålet?
Avatar billede gree Nybegynder
22. september 2007 - 03:27 #25
Hvorfor skulle jeg fortsætte med at få løst opgave i denne tråd ?
Efter hvad jeg ved, så er der kun et spørgsmål som jeg ikke har lukket, det skal lukkes. Men der har jeg ikke fået et svar som jeg overhovedet kan bruge til noget.

Om jeg bruger det konstruktivt eller ej, er jo op til mig. Men jeg har mødt en gammel ven, som har arbejdet ved DR, og som i dag er freelance og arbejder med video, så der skal jeg nok få mine svar.

Hvis du kikker, så fik du dine points, dagen før dit sidste indlæg.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester