Avatar billede djmoose Nybegynder
03. august 2007 - 09:18 Der er 1 kommentar

Pdf 2 html

Jeg tænker på at gå igang med et projekt der skal kunne konvertere PDF til HTML. Jeg ved der findes en masse på markedet, men har endnu ikke fundet et der laver et tilfredsstillende kopi.

Oftest følger billederne ikke med, ellers er de placeret forkert, teksten kan ikke altid kendes, bogstaver står oveni hinanden osv. Er der nogle der ved om denne opgave er helt umulig eller om der allerede findes en løsning jeg bare ikke kender til.

Målet er at lave en Converter der med et tryk selv genere koden så den stort set uden bearbejdelse kan udgives på nettet som html.
Avatar billede oskar Nybegynder
03. august 2007 - 11:04 #1
Jeg håber det vil lykkes for dig. Jeg har Adobe Acrobat 8 og den laver elendig html. Et spørgeskema bliver bare helt rodet og uoverskueligt, en tekst med lidt billeder bliver brugbar, men billeder bliver bare placeret under den del af teksten som de står ved siden af.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester