Avatar billede nickern Nybegynder
10. august 2007 - 16:02 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Hvor meget kan man statistik kan man få ud af et klik?

Hejsa

Jeg sidder og vil lave total statistik på mine links og banners, og så kom jeg til at tænke på, hvor meget info kan man egentligt få fortalt om en bruger (uden at spørge ham/hende) når personen klikker på et link?

Håber der er nogen der kan hjælpe mig
Avatar billede intel4004 Novice
10. august 2007 - 18:10 #1
Disse statistikker er at finde i $_SERVER variablen. HTTP og dens besøgende klient sætter grænserne for hvad der er muligt at opsnappe om besøgende. Interessante er selvfølgelig den besøgendes offentlige IP ($_SERVER['REMOTE_ADDR']) som kan bruges som en unik nøgle over besøgende. HTTP-referer ($_SERVER['HTTP_REFERER']) giver et bud på hvorfra ens site blev besøgt (hvis browseren smider det i HTTP-headeren).

Men kig i $_SERVER variablen: http://dk2.php.net/manual/en/reserved.variables.php#reserved.variables.server

Mvh Intel4004
Avatar billede jakobdo Ekspert
10. august 2007 - 18:40 #2
Og du kan også kigge på get_browser() og få info om browseren.
Avatar billede masik7 Nybegynder
11. august 2007 - 10:18 #3
get_browser() kræver at man har browscap og skriver stien i php.ini
Avatar billede nickern Nybegynder
11. august 2007 - 15:07 #4
ok - men ikke noget om personen ved computeren? er det umuligt?

Kan man finde ud af, hvilket mailprogram personen evt bruger?
Avatar billede nickern Nybegynder
11. august 2007 - 15:07 #5
det skal dertil siges at kliksne genereres fra deres indbakke
Avatar billede intel4004 Novice
12. august 2007 - 00:14 #6
Fra deres indbakke, altså fra deres Email-klient? Jeg mener at email-klienter, ved et klik på et HTML-link i en email, blot åbner standard-browseren og lader den requeste som normalt. Det kunne tænkes at en email-klient kunne opdatere HTTP_USER_AGENT og/eller HTTP_REFERER men man kan ikke forvente det. HTTP_REFERER vil højst sandsynlig være blank og HTTP_USER_AGENT vil rapportere om den benyttede standard browser.

Hvad vil du vide om den besøgende? Hvis det gælder hårfarve, alder, køn, email-program osv. så tror jeg en en gang optional spørgsmål i en HTML-form er den eneste vej frem :)

Mvh Intel4004
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester