Avatar billede strangeaway Nybegynder
16. august 2007 - 04:12 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Netværksprinter virker ikke på trådløst netværk

Kære eksperter

Jeg deler kontor med en række andre, hvor vi ikke har råd til dyre it-supportere, så jeg håber i kan hjælpe, det plejer i jo at kunne.

Jeg er helt på bar bund med dette spørgsmål, men jeg vil prøve at beskrive det så godt som muligt.

Problemet er kort fortalt, at vores netværksprinter efter udskifting af trådløs router (den gamle var gået i stykker) ikke længere virker på det trådløse netværk.

Der er ingen der ved, hvordan den gamle trådløse router var sat op, men da den stadig virkede, var der ingen problemer med at udskrive på printeren over det trådløse netværk.

Det vi har er et modem (Efficient network SE 5880) der er forbundet til en switch (HP Procurve switch 2124), printeren er forbundet til switchen og endelig er den trådløse router (Belkin Wireless G+ MIMO-router) tilslutter switchen med samme LAN-kabel som den gamle trådløse router.

Netværksprinteren virker stadig upåklageligt på det almindelige LAN-netværk.

Jeg aner simpelthen ikke, hvad jeg skal stille op.

Håber i kan hjælpe!
Avatar billede strangeaway Nybegynder
16. august 2007 - 14:33 #1
Come on anyone....??? Er mit spørgsmål formuleret så dumt, at det er umuligt at hjælpe med eller..???
Avatar billede bubbaa Nybegynder
16. august 2007 - 15:10 #2
Prøv at slå dhcp fra i den trådløse router
Avatar billede strangeaway Nybegynder
17. august 2007 - 02:35 #3
Tak for hjlælpen Bubbaa

Hvad betyder dhcp, og hvordan slår man det fra?

Bedste hilsner
Avatar billede bubbaa Nybegynder
17. august 2007 - 07:33 #4
dhcp er en service der gør at du kan have mange pcer på nettet bag din router, ved at de får tildelt en ny ip adresse. Samtidig tror jeg den gør at man ikke kan se "enheder" uden for routeren. Så har lidt på fornemmelsen at hvis du slår det fra, du så vil kunne se printeren.

Du tilgår routeren med dens ip adresse, du kommer så ind på en side hvor du kan vælge at slå det fra.
Avatar billede strangeaway Nybegynder
17. august 2007 - 14:44 #5
Jeg har prøvet at slå dhcp'en fra, og det løser ikke problemet. Flere ideer...???
Avatar billede juleulven Nybegynder
19. august 2007 - 11:32 #6
hvad er det for en printer?  mere fordi jeg har rodet med nogle af Canon's trådløse printere....
Avatar billede strangeaway Nybegynder
12. august 2008 - 16:45 #7
spørgsmålet er ikke længere aktuelt ... tak for jeres bud!!!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester